Uncategorized
Xiaomi își extinde portofoliul AIoT, acoperind mobilitatea, dispozitivele wearable și produsele esențiale de zi cu zi

Xiaomi a anunțat cele mai noi produse din ecosistem, ce includ Xiaomi Electric Scooter 6 Series, Xiaomi Watch 5, Xiaomi UltraThin Magnetic Power Bank 5000 15W, Xiaomi Tag și REDMI Buds 8 Pro, alături de seria Xiaomi Pad 8, ce aduc performanță inteligentă, design rafinat și conectivitate optimă pentru viața de zi cu zi.
Xiaomi Electric Scooter 6 Series, construită pentru deplasarea zilnică
Concepută pentru a satisface diverse nevoi și stiluri de viață, trotineta Xiaomi Electric Scooter 6 Series cuprinde modele de înaltă performanță, portabile și entry-level. Seria include Xiaomi Electric Scooter 6 Ultra, Xiaomi Electric Scooter 6 Max, Xiaomi Electric Scooter 6 Pro, Xiaomi Electric Scooter 6 și Xiaomi Electric Scooter 6 Lite, fiecare, concepută pentru a oferi o călătorie lină și confortabilă, combinând caracterul practic de zi cu zi cu siguranța fiabilă, pentru o mobilitate urbană ușoară și plăcută pentru toate nivelurile.
Lider în serie, trotineta flagship Xiaomi Electric Scooter 6 Ultra stabilește un nou standard pentru deplasarea de înaltă performanță. Alimentată de o putere maximă de 1200 W¹ cu modul Boost², aceasta oferă o accelerație sigură și o capacitate de urcare pe dealuri, poduri, rampe și pante. Anvelopele mari de 12 inch, pentru toate tipurile de teren, și suspensia cu braț dublu asigură stabilitate și confort pe diverse suprafețe, în timp ce o autonomie maximă de până la 75 km și o încărcare rapidă care restabilește până la 30 km într-o oră permit călătoriile zilnice extinse, cu timpi de așteptare minimi³.
Concepută pentru o utilizare de încredere în fiecare zi, Xiaomi Electric Scooter 6 Ultra dispune de frâne cu disc față și spate, frână electrică, E-Brake, E-ABS, TCS și rezistență la apă IPX6,⁴ în timp ce conectivitatea inteligentă prin intermediul aplicației Xiaomi Home și integrării Apple Find My⁵ adaugă confort și liniște. Confortul și ușurința în utilizare sunt îmbunătățite de ghidonul ergonomic curbat, o platformă lărgită, o accelerație cu degetul mare și rotație duală, un buton de control fizic în patru direcții și un ecran TFT color de 3 inch, cu un finisaj distinctiv Lightning Yellow.

Xiaomi Watch 5: experiență emblematică susținută de Wear OS by Google™
Echipat cu cea mai recentă versiune de Wear OS by Google (Wear OS 6), Xiaomi Watch 5 asigură o experiență emblematică de smartwatch, combinând interacțiunea intuitivă cu accesul optim la serviciile Google. Aplicațiile Google, inclusiv Google Calendar, Play și Maps, permit o utilizare eficientă la încheietura mâinii, în timp ce Google Wallet cu NFC acceptă plăți contactless rapide și convenabile. Fiind primul smartwatch Xiaomi care include Google Gemini direct din cutie, Xiaomi Watch 5 permite asistență naturală, hands-free, pentru sarcinile zilnice, informații și navigare – toate fără a implica utilizarea telefonului.⁶
Interacțiunea este îmbunătățită prin gesturi rapide avansate, alimentate de senzorii EMG, IMU și PPG⁷, ce permit finalizarea acțiunilor esențiale cu mișcări simple ale mâinii sau încheieturii mâinii. Prin intermediul a 2 gesturi generale (Pinch Twice și Rub Twice) și a 3 gesturi personalizate (Snap Fingers, Shake Wrist, și Rotate Wrist)), utilizatorii pot respinge apeluri, pot dezactiva alarmele, pot lansa exerciții, pot controla de la distanță camera pentru fotografii și înregistrări⁸ sau pot accesa aplicații Google compatibile, cum ar fi Google Gemini, Google Wallet și YouTube Music⁶, pentru o experiență fluidă și hands-free pe tot parcursul zilei. Controlul pe mai multe dispozitive este facilitat și de Xiaomi HyperConnect, ce include accesarea de la distanță a camerei telefonului pentru fotografii și înregistrări⁸ și gestionarea dispozitivelor conectate prin Xiaomi Smart Hub.⁹
Construit pentru a susține o utilizare zilnică extinsă, Xiaomi Watch 5 dispune de o baterie de 930 mAh cu un conținut de 10% siliciu-carbon¹⁰, îmbunătățită de tehnologia Xiaomi Surge Battery și o arhitectură cu două cipuri alimentată de Snapdragon® W5 Gen 1 și coprocesorul BES2800 cu un consum redus de energie, o autonomie a bateriei de până la 6 zile în modul inteligent sau până la 18 zile în modul de economisire a energiei.¹⁰ Încapsulat într-o ramă din oțel inoxidabil, Xiaomi Watch 5 dispune de un ecran de 1,54 inci cu o ramă ultra-subțire, protejat de sticlă de safir atât pe față, cât și pe spate, pentru durabilitate pe termen lung.¹⁰ Monitorizarea completă a sănătății și a fitness-ului include verificări ale stării de sănătate cu o singură atingere,¹¹ informații avansate despre antrenament și urmărire precisă în aer liber cu GNSS dual-band pentru hărți offline.¹² Conceput pentru a echilibra performanța, inteligența și manufactura premium, Xiaomi Watch 5 oferă o experiență de ceas inteligent complet conectată, construită pentru stilul de viață modern.

Xiaomi UltraThin Magnetic Power Bank 5000 15W: putere ultra-subțire pentru viața în mișcare
Acumulatorul extern Xiaomi UltraThin Magnetic Power Bank 5000 15W redefinește încărcarea portabilă cu un design ultra-subțire și ușor, conceput pentru mobilitatea de zi cu zi. Cu o grosime de doar 6 mm și o greutate de 98 g¹³, forma sa compactă, de dimensiunea unui card, se potrivește cu ușurință în buzunare sau genți mici, ce îl face un companion convenabil pentru naveta, călătorii și zile lungi în deplasare.
Concepută pentru stilurile de viață moderne, bateria externă acceptă încărcare rapidă prin metode wireless și cu fir și oferă ieșire simultană cu fir și wireless. Cu încărcare rapidă wireless de până la 15W¹⁴ și încărcare cu fir USB-C de mare viteză¹⁵, aceasta oferă energie eficientă atunci când timpul este limitat, în timp ce alinierea magnetică asigură o încărcare stabilă și o utilizare confortabilă cu o singură mână. În ciuda profilului său minimalist, bateria externă magnetică Xiaomi UltraThin 5000 15W dispune de o stocare de înaltă densitate de 5000mAh cu un conținut de siliciu-carbon de 16%¹⁰, susținută de un management termic avansat și multiple protecții de siguranță, pentru o performanță fiabilă. Finisată într-o carcasă rafinată din aliaj de aluminiu, cu opțiuni elegante de culoare, aceasta echilibrează portabilitatea, performanța și durabilitatea, făcând ca energia fiabilă să fie ușor de transportat și accesat, oriunde.

Xiaomi Tag: urmărire fără probleme pentru obiectele esențiale
Xiaomi Tag permite o experiență de urmărire simplă și fiabilă, care se integrează perfect în viața de zi cu zi. Compatibil cu Apple Find My sau Google Android Find Hub, Xiaomi Tag funcționează în cadrul ecosistemului iOS sau Android ales de utilizator,¹⁶ permițând urmărirea ușoară a locației obiectelor de zi cu zi, cum ar fi cheile, gențile sau bagajele, prin intermediul unor platforme familiare.
Echipat cu funcții inteligente de urmărire, Xiaomi Tag permite găsirea de la distanță a obiectelor,¹⁷ modul pierdut, găsirea colaborativă și protecția îmbunătățită a confidențialității. Atunci când este conectat la un smartphone și se află în raza de acțiune Bluetooth, utilizatorii pot localiza Xiaomi Tag cu ușurință și pot declanșa un sunet prin aplicația Apple Find My sau Google Android Find Hub¹⁷. Modul pierdut permite utilizatorilor să marcheze un obiect ca dispărut și să adauge informații de contact pentru a facilita recuperarea, în timp ce găsirea colaborativă îmbunătățește și mai mult recuperarea prin permiterea partajării securizate a locației în rețea, atunci când este necesar. Pentru a proteja mai bine confidențialitatea utilizatorilor și a preveni urmărirea nedorită, telefonul avertizează automat utilizatorii atunci când este detectat un tag de urmărire necunoscut care se deplasează cu aceștia.²⁸
Conceput pentru utilizare zilnică, Xiaomi Tag are o formă compactă și ușoară, cu un inel exterior metalic și o carcasă minimalistă. Cu o greutate de aproximativ 10 g,¹⁰ se atașează ușor la chei, rucsacuri sau bagaje fără a adăuga volum, în timp ce designul încorporat de agățare și etichetare asigură că este gata de utilizare imediat ce este scos din cutie. Construit pentru fiabilitate în lumea reală, Xiaomi Tag oferă o durată de viață a bateriei de până la peste un an¹⁸ cu o baterie CR2032 înlocuibilă și rezistență la praf și apă IP67.¹⁹

REDMI Buds 8 Pro: Sunet imersiv și control inteligent al zgomotului
Concepute pentru a oferi un sunet bogat și detaliat și o ascultare captivantă în scenariile de zi cu zi, căștile REDMI Buds 8 Pro dispun de o configurație îmbunătățită cu trei drivere coaxiale, care oferă un bas mai profund, voci mai clare și un sunet echilibrat pe toate frecvențele. Cu suport pentru Dolby Audio,²⁰ REDMI Buds 8 Pro poate adăuga dimensionalitate și claritate experienței audio pentru divertisment precum filme, videoclipuri și jocuri și poate oferi dialoguri cu o claritate impecabilă, făcându-le mai vii și mai realiste. Performanța sunetului surround este îmbunătățită de o unitate independentă de procesare a sunetului integrată în fiecare cască, ce asigură o calitate audio consistentă pe diferite mărci de smartphone-uri și tipuri de aplicații.
În plus, căștile REDMI Buds 8 Pro dispun de tehnologia audio dimensională Xiaomi,²¹ cu mai multe moduri audio spațiale dedicate, adaptate diferitelor scenarii de ascultare, inclusiv modul Standard pentru o utilizare zilnică echilibrată, modul Muzică pentru voci și bas îmbunătățite, modul Video pentru o scenă sonoră cinematografică, modul Joc pentru indicii spațiale precise și modul Cărți audio pentru o redare vocală clară și concentrată.
Concepute pentru a menține concentrarea în medii complexe, căștile REDMI Buds 8 Pro permit o anulare activă a zgomotului de până la 55 dB cu o lățime de bandă extinsă de până la 5 kHz,²² reducând eficient atât zumzetul de joasă frecvență, cât și zgomotul ambiental de înaltă frecvență. Un algoritm avansat de reducere adaptivă a zgomotului eșantionează sunetul ambiental de până la 32.000 de ori pe secundă,¹⁰ permițând ajustarea în timp real pentru o liniște consistentă. Pentru apeluri, sistemul de reducere a zgomotului cu inteligență artificială cu trei microfoane minimizează eficient zgomotul ambiental, asigurând o comunicare fiabilă în interior și în exterior. Un design dedicat, rezistent la zgomotul vântului, îmbunătățește și mai mult claritatea apelurilor, oferind o captare clară a vocii chiar și în rafale de până la 12 m/s.²³
Concepute pentru confortul zilnic, căștile REDMI Buds 8 Pro permit încărcare rapidă, cu până la 2 ore de ascultare după doar 5 minute de încărcare,²⁴ alături de o performanță de lungă durată a bateriei de până la 8 ore de redare continuă cu o singură încărcare sau până la 33 de ore alături de carcasa de încărcare.²⁵ Comenzile tactile intuitive, conectivitatea Bluetooth pentru două dispozitive și rezistența la praf și apă IP54²⁶ îmbunătățesc folosirea la locul de muncă, în călătorii și la antrenamente. Împreună, REDMI Buds 8 Pro combină sunetul captivant, controlul inteligent al zgomotului și designul practic pentru a oferi o experiență premium de ascultare wireless.

Seria Xiaomi Pad 8: concepută pentru momente productive în mișcare
Xiaomi anunță, de asemenea, Xiaomi Pad 8 și Xiaomi Pad 8 Pro,¹⁵ cea mai recentă linie de tablete de productivitate bazate pe inteligență artificială, oferind cele mai puternice și subțiri tablete lansate vreodată de Xiaomi pe piața internațională. Concepută atât pentru profesioniști, cât și pentru utilizatorii de zi cu zi, această nouă serie combină performanța emblematică cu portabilitatea elegantă, fiind un companion ideal pentru a rămâne productiv în mișcare. Parte a ecosistemului hardware inteligent mai larg al Xiaomi, seria Xiaomi Pad 8 moștenește tehnologia de ultimă generație dezvoltată pentru smartphone-urile Xiaomi. Seria Xiaomi Pad 8 vine cu imagini uimitoare pe ecranul de 11,2 inci cu rezoluție 3.2K,¹⁶ oferind o luminozitate de până la 800 niți¹⁸ și o rată de reîmprospătare extrem de fluidă de 144Hz¹⁷. Indiferent dacă vă dedicați muncii, editați fotografii sau redați emisiunile preferate, fiecare detaliu prinde viață cu o claritate și o fluiditate remarcabile. Cu un profil ultra-subțire de doar 5,75 mm și o greutate de doar 485 g,¹⁹ aceste tablete sunt concepute pentru a te însoți oriunde mergi, strecurându-se ușor în geantă, fiind totodată pline de performanță. Deși sunt mai subțiri și mai ușoare decât generația anterioară, ambele modele sunt echipate cu o baterie mare de 9.200 mAh,²º oferind o capacitate și mai mare pentru o utilizare mai îndelungată.
Funcționând prin Xiaomi HyperOS 3, seria Xiaomi Pad 8 oferă o estetică mai elegantă și rafinată, productivitate la nivel de PC și inteligență la nivel de sistem, alimentată de Xiaomi HyperAI.²¹ Noua interfață prezintă ecrane de blocare, imagini de fundal și elemente desktop actualizate, toate îmbunătățite cu animații subtile și widget-uri personalizabile. Dincolo de design, Xiaomi HyperOS 3 permite utilizatorilor să maximizeze productivitatea, permițând multitasking fără efort și oferind o experiență similară PC-ului. Aspectul actualizat al ecranului divizat acceptă acum o vizualizare divizată verticală de 5:5, permițând utilizatorilor să maximizeze ecranul mare pentru multitasking eficient și introduce noul raport de divizare orizontală de 1:9 pentru o gestionare mai flexibilă a ferestrelor. Modul Workstation de pe seria Xiaomi Pad 8 a fost actualizat, extinzând numărul de aplicații care pot fi păstrate în Dock pentru a afișa mai multe aplicații cu acces rapid. Xiaomi HyperOS 3 duce multitasking-ul cu un pas mai departe, acceptând browser la nivel de PC pe seria Xiaomi Pad 8.³³ Cu previzualizări intuitive la trecerea mouse-ului, funcționalitate de clic dreapta și o bară de instrumente îmbunătățită, facilitează o interacțiune mai lină cu instrumentele și platformele online, facilitând lucrul, crearea și colaborarea pe web. Fluxurile de lucru profesionale sunt susținute în plus de WPS Office PC integrat,²³ asigurând o compatibilitate perfectă cu WPS Docs, WPS Slides, WPS Sheets și WPS PDF-uri pentru crearea și editarea documentelor direct pe dispozitiv. Aceste funcții sunt special concepute pentru a îmbunătăți productivitatea pe dispozitivele Xiaomi. În plus, Xiaomi HyperAI²¹ și interconectivitatea îmbunătățită vor contribui la creșterea productivității utilizatorilor, permițând tranziții line între sarcini, colaborare fără efort între dispozitive și un flux de lucru neîntrerupt.
Vârful gamei, Xiaomi Pad 8 Pro, este alimentat de platforma mobilă Snapdragon® 8 Elite²⁴, cu performanțe de top pentru utilizatorii care trebuie să execute sarcini intensive, cu o capacitate a procesorului crescută cu 81% și una a GPU cu 103%.³¹ Cu HyperCharge de 67W,²º Xiaomi Pad 8 Pro se încarcă rapid, indiferent dacă vă aflați la o cafenea sau între întâlniri, menținându-vă cursul fără întârziere. O cameră principală de 50MP și o cameră frontală de 32MP sunt concepute pentru profesioniștii care necesită captură detaliată a imaginilor și apeluri video de înaltă calitate. Pentru cei cu nevoi de stocare mai mari, acest model oferă până la 512 GB de spațiu de stocare, oferind spațiu amplu pentru fișiere de proiect extinse, fișiere media de înaltă rezoluție și aplicații. Și, pentru o experiență premium mai versatilă, Xiaomi Pad 8 Pro este oferit și într-o versiune cu sticlă mată, cu ecran de generație următoare gravat cu nano-textură, dotat cu tehnologie de acoperire antireflexie,²⁵ care îmbunătățește drastic rezistența la strălucire cu 44% față de generația anterioară și oferă performanțe tactile superioare,³⁸ în special atunci când se utilizează un stylus pentru sarcini creative sau profesionale.
Pentru cei care caută o experiență mai eficientă, dar totuși puternică, Xiaomi Pad 8, cel mai puternic model standard Xiaomi de până acum la nivel global, oferă o alternativă de înaltă performanță, bazată pe platforma mobilă Snapdragon® 8s Gen 4.²⁴ Performanța procesorului crește cu 32%, în timp ce performanța GPU crește cu 67%³², ceea ce îl face alegerea perfectă pentru utilizatorii care se bazează pe multitasking. Încărcarea turbo de 45W vă asigură că sunteți mereu gata de utilizare,²º chiar și în zilele aglomerate. O cameră principală de 13MP și o cameră frontală de 8MP oferă imagini clare pentru sarcinile de zi cu zi. Cu o capacitate de stocare de până la 256 GB, Xiaomi Pad 8 oferă utilizatorilor suficient spațiu pentru aplicații, fotografii și fișiere media zilnice.
Seria Xiaomi Pad 8 introduce noul Xiaomi Focus Pen Pro,¹⁵ un stylus premium cu o greutate de doar 17,5 g.¹⁸ Acesta dispune de control sensibil la presiune pentru o scriere precisă, împreună cu gesturi intuitive de pinch-up și dublă atingere pentru o interacțiune perfectă cu documente și lucrări de artă. Această serie este, de asemenea, susținută de o gamă de accesorii de productivitate, inclusiv tastatura Xiaomi Pad 8/8 Pro Focus, tastatura Xiaomi Pad 8/8 Pro și husa Xiaomi Pad 8/8 Pro, toate concepute pentru a vă îmbunătăți fluxul de lucru și a transforma tabletele în instrumente puternice, „all-in-one”.

Preț și disponibilitate
Xiaomi Electric Scooter 6 Series, Xiaomi Watch 5, Xiaomi UltraThin Magnetic Power Bank 5000 15W, Xiaomi Tag, și REDMI Buds 8 Pro sunt acum disponibile pe canalele oficiale Xiaomi și la comercianții autorizați.
Noile Xiaomi Pad 8 Pro și Xiaomi Pad 8 sunt disponibile pe www.mi.com/ro, în Xiaomi Store ParkLake și în rețelele eMAg și Altex
- Xiaomi Pad 8 Pro în versiunea 8+256GB este disponibil la un preț recomandat de 3099 lei
- Xiaomi Pad 8 în versiunea 8+256GB este disponibil la un preț recomandat de 2499 lei
- Xiaomi Pad 8 în versiunea 8+128GB este disponibil la un preț recomandat de 2199 lei
În plus, până la finalul lunii martie, utilizatorii care achiziționează una dintre variante primesc promoțional și un voucher valoric de 300 de lei.
Suita beneficiază și de o serie de accesorii menite să crească productivitatea și eficiența în utilizare:
- Xiaomi Pad 8/ 8 Pro Focus Pen este disponibil la un preț recomandat de 499 lei
- Xiaomi Pad 8/ 8 Pro Focus Keyboard este disponibilă la un preț recomandat de 999 lei
- Xiaomi Pad 8/ 8 Pro Keyboard este disponibilă la un preț recomandat de 649 lei
- Xiaomi Pad 8/ 8 Pro Cover este disponibilă la un preț recomandat de 249 lei
Xiaomi Watch 5, Redmi Buds 8 Pro, Xiaomi Tag și Xiaomi UltraThin Magnetic Power Bank 5000mAh 15W sunt disponibile, timp de o lună, alături de un voucher valoric de 10%.
Xiaomi Watch 5 este disponibil la un preț recomandat de 1599.99 lei, pe www.mi.com/ro, în Xiaomi Store ParkLake, în rețelele eMag, Flanco, Altex și, în viitor, în Carrefour.
Redmi Buds 8 Pro sunt disponibile la un preț recomandat de 369.99 lei, pe www.mi.com/ro, în Xiaomi Store ParkLake, în rețelele eMag, Flanco, Altex și, în viitor, în Carrefour.
Xiaomi Tag este disponibil la un preț recomandat de 74,99 lei sau în pachet de patru dispozitive la 249.99 lei, pe www.mi.com/ro, în Xiaomi Store ParkLake, în rețelele eMag, Flanco, Altex și, în viitor, în Carrefour.
Xiaomi Magnetic Power Bank 5000mAh 15W este disponibilă la un preț recomandat de 309.99 lei, pe www.mi.com/ro, în Xiaomi Store ParkLake și în rețelele eMag.
Xiaomi Electric Scooter 6 Series va fi disponibil la discount ce variază, în funcție de model, între 7% și 10%, pe www.mi.com/ro, în magazinul Xiaomi Store ParkLake, dar și în rețelele Vodafone, Orange, eMAG, Altex și Flanco.
- Xiaomi Electric Scooter 6 Lite GL este disponibil la prețul recomandat de 1849 lei, redus de la 1999 lei
- Xiaomi Electric Scooter 6 GL este disponibil la prețul recomandat de 2349 lei, redus de la 2599 lei
- Xiaomi Electric Scooter 6 Pro GL este disponibil la prețul recomandat de 2899 lei, redus de la 3199 lei
- Xiaomi Electric Scooter 6 Max GL este disponibil la prețul recomandat de 3599 lei, redus de la 3899 lei
- Xiaomi Electric Scooter 6 Ultra GL este disponibil la prețul recomandat de 4499 lei, redus de la 4999 lei
Informații detaliate și specificații complete sunt disponibile pe mi.com/global.
Specificații sumare Xiaomi Electric Scooter 6²⁷
| Xiaomi Electric Scooter 6 Ultra | Xiaomi Electric Scooter 6 Max | Xiaomi Electric Scooter 6 Pro | Xiaomi Electric Scooter 6 | Xiaomi Electric Scooter 6 Lite | ||
| Performance | Power | 500W/1200W | 450W/1100W | 400W/1000W | 400W/800W | 300W/500W |
| Incline | 25% | 24% | 22% | 18% | 15% | |
| Brake | Front disc brake, rear disc brake + E-Brake | Front disc brake, rear disc brake + E-Brake | Front disc brake, rear E-Brake | Front drum brake, rear E-Brake | Front drum brake, rear E-Brake | |
| Tire | 12″ AT tire | 12″ tubeless tire | 12″ AT tire | 12″ tubeless tire | 10″ pneumatic tire | |
| Suspension | Front and rear dual-swing-arm | Front and rear dual-spring | Front dual-spring, rear single-spring | Front dual-spring, rear single-spring | Front dual-spring | |
| Design | Display | 3″ TFT | 3″ TFT | Digital | Digital | Digital |
| Throttle | 2-in-1 throttle | 2-in-1 throttle | Finger throttle | Finger throttle | Finger throttle | |
| Max. load | 140kg | 130kg | 120kg | 120kg | 100kg | |
| Battery | Range (15km/h) | 75km | 70km | 70km | 45km | 25km |
| Fast charging | Y | Y | x | x | x | |
| Intelligence & Safty | Bluetooth searching | Y | Y | Y | Y | Y |
| Apple Find My | Y | Y | x | x | x | |
| BMS | Y | Y | Y | Y | Y | |
| TCS | Y | Y | Y | x | x |
Note
¹ Motor puternic de 1200 W: Puterea motorului a fost testată folosind un dinamometru la o tensiune maximă de 54,6 V CC și un curent de vârf de decuplare. Cerință de conformitate: ≥1200 W. Testat de Beijing TIRT Technology Service Co., Ltd. Nr. raport: OTSA1-202501024/OTSA1-202501025/OTSA1-202501023/OTSA1-202501038.
² Modul Boost poate fi activat doar prin intermediul butonului vehiculului (apăsarea lungă simultană a tastei M + frâna dreaptă) după pornirea acestuia în aplicație, iar vehiculul trebuie să fie în treapta S, cu o viteză de 0 km/h, un nivel de încărcare a bateriei peste 40% și o temperatură normală a vehiculului.
³ Autonomie de 75 km sau 47 mile: Testat în condiții fără vânt la 25 ± 2°C. O trotinetă complet încărcată a fost condusă cu o viteză constantă de 15 km/h sau 9 mph pe un banc de testare până la oprire, cu o sarcină de 75 ± 0,5 kg. Testat de Beijing TIRT Technology Service Co., Ltd. Nr. raport: OTSA1-202501024/OTSA1-202501025/OTSA1-202501023/OTSA1-202501038. Autonomia medie atinsă după 1 oră de încărcare rapidă este de 30 km sau 19 mile. Un încărcător rapid compatibil trebuie achiziționat separat pentru încărcarea rapidă. Date testate de producător. Rezultatele reale pot varia.
⁴ Rezistență generală la apă IPX6: Respectă standardul de testare IEC 60529:2013. Testarea a fost efectuată de Beijing TIRT Technology Service Co., Ltd. Număr raport: OTSA1-202501024/OTSA1-202501025/OTSA1-202501023/OTSA1-202501038.
⁵ Funcția Apple Find My este dezactivată în mod implicit și trebuie activată manual prin intermediul aplicației Xiaomi Home sau al aplicației Find My. Sistem necesar: iOS 14.5 și macOS 11.5 sau o versiune ulterioară. Xiaomi Electric Scooter 6 Ultra nu este aprobat, sponsorizat sau afiliat în niciun fel cu Apple Inc. Apple, iPhone, Apple Watch, Mac, macOS, iPad și iPadOS sunt mărci comerciale înregistrate ale Apple Inc.
⁶ Verificați răspunsurile. Configurarea este necesară. Compatibilitatea și disponibilitatea variază. Google, Wear OS by Google, Gemini și alte mărci comerciale sunt mărci comerciale ale Google LLC.
⁷ Asigurați-vă că opțiunile Tilt-to-wake și Gestures sunt activate pe ceas. Pentru activare, rămâneți nemișcat cu antebrațul paralel cu pieptul și cu fața ceasului în sus. Comenzile gestuale sunt disponibile numai pe paginile acceptate atunci când apare o bulă plutitoare sau o pictogramă punct albastru. Este posibil ca funcția să nu reacționeze în anumite scenarii, inclusiv, dar fără a se limita la, modul Repaus, modul Nu deranjați, fața ceasului Always-On Display (AOD) sau când se detectează somn. Scenariile specifice de utilizare depind de experiența reală a utilizatorului și de detaliile descrise în instrucțiunile gestuale ale ceasului. Pentru a utiliza funcțiile gestuale, vă rugăm să actualizați sistemul ceasului la cea mai recentă versiune.
⁸ Pentru a utiliza această funcție, este necesar un telefon cu Xiaomi HyperOS 3, iar sistemul ceasului trebuie actualizat la cea mai recentă versiune. Ambele dispozitive trebuie să mențină o conexiune Bluetooth stabilă în timpul utilizării.
⁹ Pentru a utiliza Xiaomi Smart Hub, ceasul trebuie să fie conectat la un smartphone sau tabletă Xiaomi care acceptă cea mai recentă versiune de Xiaomi HyperOS 3 și care rulează cea mai recentă versiune a aplicației Mi Fitness și versiunea 10.4 sau o versiune ulterioară a aplicației Xiaomi Home. Xiaomi Smart Hub trebuie să fie activat în prealabil pe smartphone sau tabletă.
¹⁰ Date obținute de la laboratoarele interne Xiaomi. Rezultatele reale pot varia. Vă rugăm să vizitați site-ul oficial Xiaomi pentru mai multe detalii.
¹¹ Acest produs și caracteristicile sale nu sunt concepute ca dispozitiv medical și nu sunt destinate să prezică, să diagnosticheze, să prevină sau să vindece nicio boală.
¹² Disponibilitatea funcțiilor poate varia în funcție de regiune. Vă rugăm să consultați site-ul oficial local pentru mai multe informații. Hărțile offline trebuie descărcate separat prin intermediul aplicației Mi Fitness de pe smartphone.
¹³ Dimensiunile și greutatea pot varia ușor în funcție de procesul de fabricație.
¹⁴ Încărcarea rapidă wireless de 15 W este acceptată pe seria Xiaomi 17. Performanța reală poate varia în funcție de condițiile de mediu.
¹⁵ Încărcarea rapidă cu fir necesită un cablu Xiaomi USB-C de 3A sau superior.
¹⁶ Xiaomi Tag nu este aprobat, sponsorizat și afiliat în niciun fel cu Google LLC sau Apple Inc. Google și Find Hub sunt mărci comerciale ale Google LLC. Apple și Find My sunt mărci comerciale ale Apple Inc. Xiaomi Tag este compatibil cu telefoanele și tabletele care rulează Android 9 sau o versiune ulterioară prin Google Find Hub sau este compatibil cu iPhone și iPad care rulează iOS 14.5 sau iPadOS 14.5 sau o versiune ulterioară prin Apple Find My. Google Find Hub și Apple Find My nu sunt compatibile simultan.
¹⁷ Când Xiaomi Tag se află în raza de acoperire Bluetooth a unui dispozitiv iOS conectat sau a unui dispozitiv Android cu Google Android Find Hub, aplicația Find My sau aplicația Google Android Find Hub poate localiza Xiaomi Tag și îl poate declanșa să redea un sunet.
¹⁸ Datele privind durata de viață a bateriei testate de Xiaomi Internal Labs, rezultatele reale pot varia în funcție de actualizările de firmware, condițiile de utilizare și factorii de mediu. Durata de viață a bateriei este măsurată în următoarele condiții de utilizare zilnică: patru căutări de sunete pe zi. Durata de viață a bateriei poate varia în funcție de utilizare, condițiile de mediu, producătorul bateriei de schimb și alți factori; rezultatele reale pot diferi.
¹⁹ Dispozitivul este certificat ca fiind rezistent la apă și praf exclusiv în condiții specifice de laborator, care nu corespund condițiilor normale de utilizare. Garanția nu acoperă daunele provocate de lichide cauzate de alte condiții decât condițiile de testare. Protecția la pătrundere se poate deteriora din cauza uzurii, deteriorării fizice și/sau dezasamblării necesare pentru reparații. Pentru mai multe informații, vă rugăm să consultați site-ul oficial Xiaomi.
²⁰ Dolby, Dolby Audio™ și simbolul dublu D sunt mărci comerciale înregistrate ale Dolby Laboratories Licensing Corporation.
²¹ Sunetul surround Dolby și sunetul dimensional Xiaomi se exclud reciproc și nu pot fi activate simultan.
²² Datele testului de anulare activă a zgomotului sunt furnizate de Institutul Național de Metrologie, China. Produsul atinge o adâncime ANC de 55 dB într-un anumit interval de frecvență și 5 kHz la un anumit interval de adâncime, dar nu simultan. Testele sunt efectuate separat. Rezultatele reale pot varia în funcție de utilizare.
²³ Datele testului de anulare a zgomotului vântului sunt furnizate de Institutul Național de Metrologie, China. Rezultatele reale pot varia în funcție de utilizare.
²⁴ Când carcasa de încărcare are cel puțin 20% baterie rămasă, o încărcare rapidă de 5 minute oferă până la 2 ore de redare. Condiții de testare: Utilizarea AAC, ANC dezactivat, la 50% volum, cu toate celelalte funcții la setările implicite. Datele provin de la Xiaomi Internal Labs, bazate pe simulări ale unor scenarii din viața reală. Rezultatele reale pot varia în funcție de actualizările de firmware, condițiile de utilizare, nivelul de încărcare și factorii de mediu.
²⁵ Durata de viață a bateriei căștilor, de 8 ore și 33 de ore, se referă la timpul de redare a muzicii. Condiții de testare: Complet încărcată, conexiune Bluetooth AAC, ANC și conexiune duală dezactivată, la 50% volum, cu toate celelalte funcții setate la setările implicite. Datele provin de la Xiaomi Internal Labs, bazate pe simulări ale unor scenarii din viața reală. Rezultatele reale pot varia în funcție de actualizările de firmware, condițiile de utilizare, nivelul de încărcare și factorii de mediu.
²⁶ Gradul de protecție IP54 se aplică numai căștilor. Testarea a fost efectuată de TÜV SÜD Certification and Testing (China) Co., Ltd., sucursala Shanghai (Raport nr. 704202506085-00). Căștile nu sunt rezistente la apa fierbinte și nu sunt potrivite pentru purtare în timpul băii sau dușului. Se recomandă evitarea exercițiilor fizice intense pentru a preveni deteriorarea cauzată de infiltrarea transpirației. Rezistența la stropire, apă și praf nu este permanentă și se poate degrada în timp.
²⁷ Pentru mai multe informații, vă rugăm să consultați site-ul oficial Xiaomi.
²⁸ Asistența anti-urmărire variază în funcție de rețeaua Find. Vă rugăm să consultați site-urile web oficiale Apple Find My și Google Find Hub pentru informații detaliate despre asistență.
Despre Xiaomi Corporation
Xiaomi Corporation a fost fondată în aprilie 2010 și este listată pe Piața Principală a Bursei de Valori din Hong Kong din 9 iulie 2018 (1810.HK). Xiaomi este o companie de electronice de consum și producție inteligentă, având în centrul activității sale smartphone-uri și dispozitive inteligente interconectate printr-o platformă IoT.
Având ca viziune „Să fim prieteni cu utilizatorii și cea mai cool companie în inimile lor”, Xiaomi urmărește constant inovația, o experiență de utilizare de înaltă calitate și eficiența operațională. Compania creează în mod constant produse uimitoare, la prețuri corecte, pentru ca toți oamenii din lume să se poată bucura de o viață mai bună prin tehnologie inovatoare.
Xiaomi este una dintre cele mai importante companii de smartphone-uri la nivel global. În iunie 2025, numărul utilizatorilor activi lunar (MAU) a ajuns la aproximativ 731,2 milioane (inclusiv smartphone-uri și tablete) la nivel mondial. De asemenea, compania a creat una dintre cele mai mari platforme AIoT (Inteligență Artificială + Internet of Things) pentru consumatori, atingând aproximativ 989,1 milioane de dispozitive inteligente conectate la platforma sa (cu excepția smartphone-urilor, laptopurilor și tabletelor), până la data de 30 iunie 2025. În octombrie 2023, Xiaomi și-a actualizat strategia la ecosistemul inteligent „Human × Car × Home”, integrând perfect dispozitivele personale, produsele smart home și automobilele. Xiaomi plasează mereu omul în centrul strategiei sale și este dedicată furnizării unor experiențe complete și perfect interconectate.
Produsele Xiaomi sunt prezente în peste 100 de țări și regiuni din întreaga lume. În iulie 2025, Xiaomi a fost inclusă pentru al șaptelea an consecutiv în clasamentul Fortune Global 500, pe locul 297.
Xiaomi este parte componentă a indicilor Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index și Hang Seng China 50 Index.
Uncategorized
AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026
AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.
„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”
Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED
În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.
AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.
Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.
Experimentează inovația la standul AGON by AOC
Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.
În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).
În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.
Preț și disponibilitate
Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.
Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.
1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.
Uncategorized
Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament
Prețul pe metru pătrat spune doar jumătate din poveste
Într-un anunț imobiliar, singura cifră care ajunge de obicei la cumpărător este prețul: 2.400 de euro pe metru pătrat într-un cartier din nordul Bucureștiului, 1.500 într-un oraș de provincie, 1.100 într-un bloc vechi dintr-un municipiu mic. Cifra aceasta este ușor de comparat și exact de aceea devine capcană. Două apartamente de 60 de metri pătrați, aflate la 300 de metri distanță unul de altul și cotate identic, pot avea diferențe de câteva mii de euro pe an în costuri reale de deținere. Diferența nu vine din finisaje, ci din starea blocului, din modul în care este administrată clădirea și din obligațiile financiare pe care le moștenești odată cu apartamentul.
Un exemplu concret ajută. Un apartament decomandat de 60 de metri pătrați, într-un bloc din anii ’80 neanvelopat, cu coloane de apă originale și cu o asociație care are restanțe la furnizorul de agent termic, poate genera facturi de întreținere de 700-900 de lei în lunile de iarnă, plus o cotă parte dintr-o reparație capitală la instalația de canalizare, care se împarte între proprietari și poate depăși 3.000 de lei de apartament. Același apartament, într-un bloc anvelopat, cu contorizare individuală și fond de reparații consistent, ajunge la 350-450 de lei iarna și nu îți aduce surprize în primii ani. Diferența anuală, de ordinul a 3.000-4.000 de lei, echivalează cu 3-5% din prețul unei locuințe de 70.000 de euro raportat la un orizont de zece ani. Nu este o sumă pe care să o ignori pentru că nu apare în anunț.
Documentele pe care le ceri înainte de a plăti avansul
Antecontractul se semnează, de regulă, cu un avans de 5-10% din preț, iar clauzele de dezicere sunt aproape întotdeauna asimetrice în defavoarea cumpărătorului: dacă te răzgândești, pierzi avansul. Prin urmare, verificările trebuie făcute înainte de semnătură, nu între antecontract și actul autentic. Vânzătorul serios nu se va opune, iar refuzul de a furniza documente este în sine o informație.
Cere adeverința de la asociația de proprietari din care rezultă că apartamentul nu are datorii la întreținere, cu dată recentă. Documentul este oricum obligatoriu la notar, dar dacă îl obții devreme afli dacă există restanțe și de ce mărime. Cere apoi ultimele trei-patru liste de plată afișate pentru scara respectivă, inclusiv una din ianuarie sau februarie, pentru că vara toate blocurile par ieftine. Solicită procesele-verbale ale ultimelor două adunări generale: acolo apar hotărârile privind lucrările votate, împrumuturile contractate de asociație și eventualele litigii. Multe dintre problemele pe care le vei plăti ulterior sunt deja consemnate acolo, cu ani înainte să se transforme în facturi.
Merită să discuți direct cu administratorul, nu doar cu agentul imobiliar. O conversație de zece minute despre cum se repartizează cheltuielile, cine face citirea contoarelor și dacă asociația are contabilitate în partidă dublă îți spune mai mult decât o vizionare de o oră; dacă nu ești familiarizat cu mecanismele de bază ale administrării unei locuințe în bloc, e util să înțelegi cel puțin ce este fondul de rulment, ce este fondul de reparații și de ce cele două nu se confundă. Fondul de rulment este un depozit de garanție, se recuperează la vânzare de la noul proprietar și se ridică de obicei la echivalentul unei întrețineri medii. Fondul de reparații este bani cheltuiți: dacă în cont sunt 2.000 de lei pentru un bloc cu 40 de apartamente, prima avarie serioasă se va traduce într-o cotizație extraordinară.
Starea tehnică a blocului, citită în 30 de minute
Nu ai nevoie de expertiză tehnică pentru a identifica principalele riscuri, ci de un traseu ordonat. Începe din subsol, dacă administratorul îți dă acces: coloanele de apă rece și caldă ruginite, urmele de umezeală pe pereți și izolația desprinsă de pe conducte anunță cheltuieli în următorii cinci ani. Continuă pe casa scării și uită-te la tavanul de la ultimul etaj, unde infiltrațiile de la terasă lasă pete inconfundabile. Verifică anul ultimei reparații la hidroizolație; dacă depășește 15 ani, e o lucrare care urmează.
Liftul are propria poveste financiară. O modernizare completă costă, în funcție de tipul de instalație, între 90.000 și 160.000 de lei, sumă împărțită la numărul de apartamente racordate. Într-o scară cu 20 de apartamente, asta înseamnă 5.000-8.000 de lei de proprietar, plătibili de obicei în tranșe. Întreabă când a fost înlocuit ultima dată și cere să vezi ultimul raport ISCIR. La fel de important este regimul de risc seismic: verifică lista clădirilor expertizate publicată de primărie și, dacă imobilul apare încadrat în clasa I sau II, ia în calcul că finanțarea bancară poate fi refuzată, iar revânzarea devine dificilă indiferent de cât de bine arată apartamentul pe interior.
Bugetul lunar real, calculat înainte de semnătură
Un calcul onest al costului lunar total pornește de la rată sau chirie și adaugă toate celelalte linii. Pentru un apartament de trei camere, într-un oraș mare, o structură realistă arată cam așa: întreținere 350-600 de lei, energie electrică 120-250 de lei, gaz în afara sezonului rece 40-80 de lei, internet și televiziune 60-100 de lei, impozit local aproximativ 300-500 de lei pe an, asigurare obligatorie PAD 130 de lei pe an, asigurare facultativă 200-400 de lei pe an. Adaugă o rezervă lunară de 150-200 de lei pentru reparații proprii, pentru că într-un apartament la mâna a doua ceva se strică în primele 12 luni aproape întotdeauna.
Merită să ceri vânzătorului facturile pe ultimul an, nu doar pe ultima lună, iar pe cele de electricitate să le citești pe componente, nu doar la total; dacă nu ești sigur ce reprezintă fiecare linie, un ghid despre ce înseamnă fiecare rubrică de pe factura de energie electrică te ajută să separi consumul propriu-zis de tarifele de rețea și de taxele fixe, care nu depind de cât de econom ești. Această distincție este relevantă la cumpărare: dacă factura este mare din cauza consumului, poți interveni prin electrocasnice și iluminat; dacă este mare din cauza unei puteri contractate supradimensionate sau a unui abonament nepotrivit, ai o soluție administrativă simplă și ieftină.
Verificările juridice care nu se opresc la extrasul de carte funciară
Extrasul de carte funciară pentru autentificare, obținut de notar, arată proprietarul, sarcinile înscrise și eventualele notări de litigiu. Este necesar, dar nu suficient. Verifică suplimentar concordanța dintre suprafața din acte și cea reală, măsurând-o sumar; diferențele de 2-3 metri pătrați apar frecvent la apartamentele recompartimentate. Cere autorizația de construire și procesul-verbal de recepție dacă s-au făcut modificări structurale, pentru că o intervenție neautorizată la un perete portant rămâne răspunderea proprietarului actual și poate bloca vânzarea ulterioară.
Dacă apartamentul are un istoric de moșteniri, de partaje sau de vânzări succesive rapide, cere lanțul complet de acte de proprietate pe ultimii zece ani. Atenție și la contractele care produc efecte după preluare: dacă în apartament există un contract de furnizare pe un tarif dezavantajos sau cu clauze de durată minimă, situația se rezolvă, dar cu pași administrativi; procedura prin care afli cum schimbi furnizorul de energie electrică și ce se întâmplă cu contorul merită parcursă chiar în prima lună după mutare, împreună cu transcrierea tuturor utilităților pe numele tău, pe baza contractului de vânzare-cumpărare și a actului de identitate.
Cum transformi verificările în argument de negociere
Informația culeasă are valoare doar dacă o folosești la masa discuției. Nu negociezi cu impresii, ci cu costuri cuantificate. Formularea eficientă nu este „blocul e vechi”, ci „terasa nu a mai fost hidroizolată din 2009, iar cota-parte estimată pentru refacere este de aproximativ 4.000 de lei; propun ajustarea prețului cu această sumă”. Vânzătorii răspund mult mai bine la cifre verificabile decât la evaluări generale.
- Restanțele asociației și lucrările deja votate, dar neexecutate, sunt cel mai puternic argument, pentru că sunt documentate în procese-verbale.
- Termopanele vechi de peste 15 ani, centrala termică apropiată de finalul duratei de viață și instalația electrică pe conductor de aluminiu se traduc direct în devize pe care le poți solicita.
- Costurile de tranzacție, adesea uitate, adaugă 2-4% peste preț: onorariu notarial, tarif de intabulare, comision de agenție acolo unde există, comision de analiză a dosarului bancar și evaluarea imobilului.
- Un fond de reparații gol într-un bloc cu 45 de ani vechime justifică o rezervă proprie de cel puțin 5.000-7.000 de lei în primii doi ani.
În practică, un cumpărător care vine la negociere cu adeverința de la asociație, cu listele de întreținere pe iarnă și cu două devize orientative obține frecvent o reducere de 2-5% din prețul cerut sau, alternativ, acceptul vânzătorului de a suporta o lucrare înainte de predare. Diferența dintre cei care obțin astfel de concesii și cei care nu le obțin nu ține de talentul de negociator, ci de timpul investit în cele două-trei săptămâni dinaintea antecontractului. Este intervalul în care întrebările costă zero și răspunsurile valorează cât o vacanță sau cât un an de întreținere.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCum alegi o agentie Amazon potrivită pentru afacerea ta
-
Afaceriacum 3 săptămâniHomemobili Timișoara: Mobilă de Lux cu o Gama Variată pentru Fiecare Stil și Preferință
-
Viața în Aradacum 2 luniAm cumpărat patul The Duke pentru Luis și am înțeles ce înseamnă cu adevărat un produs premium pentru câini
-
Afaceriacum o lunăCum alegi parfumul potrivit pentru vară? Ingredientele care rezistă în sezonul cald
-
Viața în Aradacum o lunăCOMUNICAT DE PRESĂ – Danove Auto dezvoltă o experiență completă pentru cumpărătorii de mașini rulate din România
-
Afaceriacum 2 luniS-a lansat Selectat.ro, platforma care selectează ce merită să știi
-
Uncategorizedacum o lunăCum să îți ajustezi meniul fără să renunți la gustul mâncării
-
Afaceriacum o lună
Motivele pentru care ai nevoie de societati cooperative agricole din Romania
