Uncategorized
Xiaomi dezvăluie Xiaomi 17 și Xiaomi 17 Ultra: capodopere ale imagisticii mobile și capacități esențiale Leica

Xiaomi a dezvăluit astăzi următoarea generație a seriei Xiaomi 17, care prezintă cele mai recente evoluții ale companiei în tehnologia mobilă. De asemenea, a fost prezentată și o selecție de noi produse și accesorii AIoT – inclusiv seria Xiaomi Scooter 6 și Xiaomi Watch 5 – extinzând mai departe ecosistemul conectat al Xiaomi. Demonstrând ambiția în materie de design, compania a prezentat și Xiaomi Vision Gran Turismo, un concept vizionar de hypercar electric creat pentru franciza Gran Turismo.
Punct central al anunțului de astăzi, Xiaomi a dezvăluit o evoluție majoră a parteneriatului său cu Leica. Colaborarea a fost transformată, dintr-un cadru comun de cercetare și dezvoltare de succes, într-un nou model strategic de co-creare, ce reflectă un parteneriat complet.
Construite sub acest acord îmbunătățit, Xiaomi 17 și Xiaomi 17 Ultra au stabilit un nou standard pentru fotografia mobilă, combinând performanța de imagistică de vârf cu formă elegantă și design durabil și rafinat ergonomic. Susținută de peste un secol de expertiză Leica în domeniul imagisticii, seria Xiaomi 17 oferă o experiență completă pentru smartphone-uri, cu capabilități foto și video de top, în industrie.

Design atemporal în spatele structurii unice Xiaomi Guardian
Seria Xiaomi 17 are un design minimalist care prioritizează eleganța și aspectul profesional. Liniile curate, marginile netede și aspectul elegant creează un aspect simplu și sigur, care reflectă rafinamentul. Învăluită în curbe Golden Arc, rafinate prin nenumărate iterații, formatul seriei Xiaomi 17 contribuie la o senzație confortabilă și fiabilă în mână. Datorită designului avansat și a tehnicilor de fabricație LIPO de ultimă generație, ramele ultra-subțiri asigură confortul și ușurința în ținere a seriei Xiaomi 17, dar și un ecran aproape fără margini.
Cel mai subțire și mai ușor Xiaomi Ultra de până acum,¹ Xiaomi 17 Ultra măsoară doar 8,29 mm² grosime și cântărește doar 218,4 g², cu un corp rafinat, complet plat, rame ultra-subțiri și o carcasă decorativă pentru cameră recent repoziționată, mai mică și mai puțin invazivă. Disponibil în alb, negru sau uimitorul Starlit Green³, oferă un aspect premium, potrivit unui dispozitiv cu adevărat de top. Dincolo de aspect, Xiaomi Guardian Structure asigură durabilitatea cu Xiaomi Shield Glass 3.0, cu o rezistență la căderi cu 30%² mai mare decât Xiaomi 15 Ultra, un spate din fibră de sticlă de înaltă rezistență, o ramă din aliaj de aluminiu și IP68⁶ pentru protecție completă împotriva prafului și umezelii.
Pentru o experiență de imagistică și tehnologie și mai compactă, Xiaomi 17 măsoară 8,06 mm² în grosime și cântărește doar 191 g², în ciuda puterii de calcul de înaltă performanță, a capacităților avansate de imagistică și a unei baterii robuste. Disponibil în opțiuni de culoare uimitoare, Venture Green, Alpine Pink, Ice Bluie și Negru clasic³, acesta dispune de un decor reproiectat pentru cameră, o curbură semnificativ redusă în tranziția cadrului și rame ultra-subțiri de 1,18 mm². Pe lângă un design elegant, îndrăzneț și atrăgător vizual, Xiaomi 17 este construit pentru a rezista, cu o structură Xiaomi Guardian cu o ramă din aluminiu 6M42, sticlă Xiaomi Shield și certificare IP68⁶.

Xiaomi × Leica: O colaborare vizionară în domeniul imagisticii
Xiaomi își continuă parteneriatul cu Leica pentru a oferi o experiență profesională de imagistică cu seria Xiaomi 17. Construită pe baza tratamentului și configurației lentilelor optice Leica UltraPure, seria Xiaomi 17 funcționează fiabil într-o gamă largă de condiții de iluminare, păstrând detaliile atât în scene luminoase, cât și în cele cu lumină slabă. O configurație de înaltă performanță a lentilelor cu acoperire multistrat ajută la reducerea reflexiilor și a interferențelor optice, permițând unei lumini mai curate să ajungă la senzor. Imagistica în cadrul seriei este susținută de instrumente precum AI Creativity Assistant și funcțiile Xiaomi HyperConnect, ce includ partajarea fișierelor și configurarea Multicam și permit un flux de lucru mai flexibil pentru fotografiere și editare.
Conceput pentru o captură de imagini puternică și versatilă, Xiaomi 17 Ultra deschide noi drumuri cu primul senzor LOFIC de 1″ pentru camera principală de la Xiaomi. Senzorul de imagine Light Fusion 1050L utilizează o tehnologie de ultimă generație pentru a crește semnificativ capacitatea full-well și a permite performanța HDR de generație următoare. O inovație cheie este camera Leica 200MP 75–100 mm, dotată cu zoom optic mecanic de 75–100 mm. Construită conform referințelor optice Leica APO, camera teleobiectivă menține o calitate ridicată a imaginii, cu ghosting și clișee de culoare minime pe întreaga gamă de zoom, și se extinde până la o distanță focală echivalentă cu 400 mm (17,2x), datorită tehnologiei avansate a senzorilor, pentru fotografii remarcabile la distanță lungă. Pe lângă capacitățile sale avansate de fotografiere statică, Xiaomi 17 Ultra oferă videografie ultra-dinamică cu funcții de înregistrare, culoare și stabilizare la nivel cinematografic, inclusiv înregistrare Dolby Vision® sau ACES Log la până la 4K 120 fps atât pe camera principală, cât și pe cea teleobiectivă.

Între timp, modelul compact Xiaomi 17 are un sistem de imagistică versatil, centrat în jurul senzorului de imagine Light Fusion 950 de top, cu o dimensiune de 1/1,31″ și un Super Pixel 4-în-1 de 2,4 μm, cu o gamă dinamică impresionantă de 13,5 EV pentru imagini bogate și realiste în orice iluminare. Acesta este completat de un teleobiectiv plutitor Leica de 60 mm, care oferă fotografie portret de 60 mm, zoom optic de 5x, macro precis de 10 cm și zoom ultra AI de 20x. Pentru autoportrete, o nouă cameră frontală de 50 MP dispune de focalizare automată îmbunătățită atât la distanțe scurte, cât și la distanțe lungi. Videografia este la fel de robustă, cu înregistrare Dolby Vision® 4K la 60 fps și înregistrare Log 4K la 60 fps pentru detalii clare, culori consistente și stabilitate impresionantă, sporind claritatea și simplificând fluxul de lucru, pentru o captură video de nivel profesional.
În spiritul bogatei moșteniri fotografice Leica, sistemul de camere Xiaomi 17 Ultra, lider în industrie, poate fi îmbunătățit în continuare cu un accesoriu fotografic actualizat. Noul kit de fotografie Xiaomi 17 Ultra Pro prezintă un design semnificativ mai ușor și mai compact, inclusiv o curea de mână, un obturator personalizabil în două etape, un buton video dedicat și un grad de protecție IP54¹³, inspirate de camerele profesionale și disponibile în diverse culori. Pentru pasionați, kit-ul de fotografie Xiaomi 17 Ultra Pro îmbunătățește experiența cu un mâner premium din piele PU antiderapantă, care amintește de corpurile Leica, o baterie integrată de 2000mAh (typ), un buton declanșator detașabil pentru o ergonomie personalizată și o interfață unică pentru modul Fastshot, cu un control complet pentru fotografierea profesională.

Performanța de elită întâlnește puterea de ultimă generație
În spatele fiecărui membru al seriei Xiaomi 17 se află platforma mobilă Snapdragon® 8 Elite Gen 5, lider în industrie, care asigură performanțe de neegalat și cel mai avansat set de funcții disponibil pe un SoC mobil. Procesorul Qualcomm Oryon™ de a 3-a generație, construit special pentru înaltă performanță, GPU-ul Qualcomm® Adreno™ de generație următoare, unitatea de procesare grafică Qualcomm® Hexagon™ avansată, memoria RAM și stocarea sunt potrivite pentru cele mai solicitante sarcini mobile și satisfac cu ușurință nevoile utilizatorilor, inclusiv captura rapidă de fotografii și videoclipuri, apeluri video de înaltă claritate, multitasking și jocuri care necesită resurse mari. Seria Xiaomi 17 introduce o încărcare HyperCharge de până la 100W și, în plus, încărcare PD-PPS de 100W, ce deschide o gamă largă de încărcătoare compatibile.
Seria Xiaomi 17 prezintă o nouă generație de putere, cu bateria revoluționară Xiaomi Surge, cu un conținut de siliciu de 16%, lider în industrie, pentru o densitate energetică și o longevitate remarcabile. Xiaomi 17 Ultra găzduiește o capacitate masivă a bateriei de 6000 mAh (typ), suportă HyperCharge cu fir de 90 W și HyperCharge wireless de 50 W, în timp ce Xiaomi 17 are o capacitate și mai mare a bateriei, de 6330 mAh (typ), cu HyperCharge cu fir de 100 W și HyperCharge wireless de 50 W.⁴ Această tehnologie avansată a bateriei contribuie la designul subțire și ușor al seriei, asigurând o experiență fluidă, complexă, cu o livrare rapidă a energiei.
Afișaj rafinat care pune accent pe culoare, claritate și eficiență
Echipată cu ecrane concepute pentru a se potrivi cu capacitățile sale de imagistică și performanță, seria Xiaomi 17 dispune de panouri OLED personalizate, cu o luminozitate maximă de până la 3.500 niți, asigurând o vizibilitate clară în orice condiții de iluminare. Rata de reîmprospătare LTPO de 1–120 Hz, combinată cu reglarea intensității luminoase DC, oferă imagini fluide și confortabile, cu o solicitare minimă a ochilor în timpul utilizării prelungite.
Seria introduce panoul de afișare M10 personalizat de Xiaomi, care oferă o luminozitate mai mare cu o eficiență energetică îmbunătățită. Xiaomi 17 Ultra lansează și tehnologia Xiaomi HyperRGB, o dispunere reproiectată a subpixelilor OLED care îmbunătățește claritatea și optimizează și mai mult consumul de energie, consolidând reputația Xiaomi pentru afișaje clare și vibrante.
Xiaomi Vision Gran Turismo: hypercar sculptat de vânt și inteligență
Ca o continuare a colaborării sale cu Gran Turismo 7 și Polyphony Digital Inc., o filială a Sony Interactive Entertainment Inc., Xiaomi a dezvăluit primul său hypercar pentru renumita platformă de simulare de curse. În urma unei invitații din partea lui Kazunori Yamauchi, producătorul seriei Gran Turismo, Xiaomi se alătură proiectului Vision Gran Turismo, devenind primul brand de tehnologie care contribuie la această colecție virtuală de elită de mașini de vis create de producători auto vizionari. În timpul evenimentului de lansare, Tianyuan Li, șeful de design al Xiaomi EV, a dezvăluit Xiaomi Vision Gran Turismo, al 36-lea brand care se alătură proiectului și al 51-lea concept car Vision Gran Turismo creat pentru franciză.
Xiaomi Vision Gran Turismo este un concept de hypercar electric „sculptat de vânt”. Cabina în formă de lacrimă este încorporată într-o caroserie sculptată cu decupaje și conducte de aer, formând fluxuri aerodinamice în întregul vehicul. Stopul spate în formă de halou, caracteristic modelului, servește atât ca o ancoră vizuală, cât și ca un canal major de evacuare a aerului. Împreună cu inovații precum sistemul Active Wake Control și jantele Accretion, mașina atinge un coeficient de rezistență de 0,29, o forță de apăsare de -1,2 și o eficiență aerodinamică de 4,1 prin teste simulate iterative, stabilind un nou reper în echilibrul dintre rezistența redusă la înaintare și forța de apăsare ridicată pentru un hypercar electric.
„Un hypercar electric trebuie să răspundă la o întrebare fundamentală”, a spus Li. „Urmărim o rezistență minimă la înaintare pentru viteză maximă în linie dreaptă sau o forță de apăsare maximă pentru performanță în viraje? Soluția optimă constă în echilibrul perfect dintre cele două.” Abordarea a fost apreciată și de Yamauchi: „Când am văzut că Xiaomi a reușit să rezolve contradicția dintre rezistența scăzută și forța mare de apăsare, am fost cu adevărat impresionat.”
În interior, Xiaomi introduce conceptul „Sofa Racer”. Bordul, panourile ușilor și scaunele se îmbină într-un ansamblu fluid, o cabină asemănătoare unui cocon care învăluie șoferul. Echipat cu funcții inteligente, inclusiv Xiaomi Pulse, care interacționează cu șoferul prin lumină și sunet, spațiul creează o experiență cel mai bine descrisă ca o cursă pe o canapea. Fidel ADN-ului Xiaomi, este complet integrat în ecosistemul inteligent „Human x Car x Home”. Mașina detectează starea șoferului și se adaptează dispoziției acestuia, transformându-se dintr-un simplu mijloc de transport într-un companion intuitiv.
După performanța record a Xiaomi SU7 Ultra pe Nürburgring și integrarea sa în Gran Turismo 7, această ultimă creație reprezintă noul capitol al colaborării. Este un pas hotărât dincolo de era propulsiei convenționale, într-o direcție pe care Yamauchi o consideră „un reper pentru această generație”
Xiaomi Vision Gran Turismo este expus la standul Xiaomi (Hala 3, 3M30) la Mobile World Congress 2026.
Preț și disponibilitate
Noile smartphones sunt disponibile pe www.mi.com/ro, în magazinul Xiaomi Store ParkLake, dar și în rețelele Vodafone, Digi, Orange, eMAG, Altex și Flanco.
Xiaomi 17 Ultra, în versiunea de memorie 16GB+1T, este disponibil la prețul recomandat de 7799 lei, exclusiv pe www.mi.com/ro și în Xiaomi Store ParkLake.
Xiaomi 17 Ultra, în versiunea de memorie 16GB+512GB, este disponibil la prețul recomandat de 7199 lei.
Ambelor variante li se poate adăuga Xiaomi 17 Ultra Photography Kit Pro, la prețul recomandat de 899 lei.
Pentru modelul Xiaomi 17 Ultra, utilizatorii beneficiază promoțional și de un voucher valoric de 700 de lei, pentru achizițiile realizate până la finalul lunii martie.
Xiaomi 17, în versiunea de memorie 12GB+512GB, este disponibil la prețul recomandat de 5199 lei.
Xiaomi 17, în versiunea de memorie 12GB+256GB, este disponibil la prețul recomandat de 4999 lei.
Pentru modelul Xiaomi 17, utilizatorii beneficiază promoțional și de un voucher valoric de 500 de lei, pentru achizițiile realizate până la finalul lunii martie.
În plus, utilizatorii care achiziționează oricare din modelele din Xiaomi Seria 17 se vor bucura de beneficii exclusive¹² fără costuri suplimentare pentru o perioadă de 3 luni pentru Google AI Pro și o perioadă de 3 luni pentru YouTube Premium,¹¹ cu acces fără reclame și descărcări offline pe YouTube și YouTube Music.
Specificații sumare Xiaomi 17, Xiaomi 17 Ultra
| Xiaomi 17 | Xiaomi 17 Ultra | |
| Design | • Dimensions: 151.1mm x 71.8mm x 8.06mm²• Weight: 191g²• Colors: Black, Venture Green, Alpine Pink, Ice Blue³ | • Dimensions: 162.9mm x 77.6mm x 8.29mm²• Weight: 218.4g² (Black, White) | 219g² (Starlit Green)• Colors: Black, White, Starlit Green³• |
| Camera | Rear Camera• VARIO-SUMMILUX 1:1.67-2.4/17-60 ASPH.• Leica main camera○ 50MP, ƒ/1.67, OIS○ Light Fusion 950 image sensor○ 23mm equivalent focal length• Leica 60mm floating telephoto○ 50MP, ƒ/2.0, OIS○ Samsung JN5 image sensor○ 60mm equivalent focal length○ Supports 10cm macro photography• Leica ultra-wide camera○ 50MP, ƒ/2.4, 102° FOV○ OV50M image sensor○ 17mm equivalent focal length• Front camera○ 50MP, ƒ/2.2, 90° FOV○ 21mm equivalent focal length• Video recording○ 8K (7680×4320) video recording at 30fps○ 4K (3840×2160) Dolby Vision® video recording at 30fps, 60fps○ 1080p (1920×1080) Dolby Vision® video recording at 30fps, 60fps○ 720p (1280×720) video recording at 30fps○ Log video recording up to 4K at 60fps | Rear Camera• VARIO-APO-SUMMILUX 1:1.67-2.9/14-100 ASPH.• Leica main camera○ 50MP, ƒ/1.67, OIS○ Light Fusion 1050L sensor○ LOFIC HDR technology○ 23mm equivalent focal length• Leica 200MP 75-100mm telephoto○ 200MP, ƒ/2.39-2.96, OIS○ Samsung HPE image sensor○ 75-100mm equivalent focal length○ Supports 30cm macro photography• Leica ultra-wide camera○ 50MP, ƒ/2.2, 115° FOV○ Samsung JN5 image sensor○ 14mm equivalent focal length• Front camera○ 50MP, ƒ/2.2, 90° FOV○ 21mm equivalent focal length• Video recording○ 8K (7680×4320) video recording at 30fps○ 4K (3840×2160) Dolby Vision® video recording at 30fps, 60fps, 120fps○ 1080p (1920×1080) Dolby Vision® video recording at 30fps, 60fps○ 720p (1280×720) video recording at 30fps○ Log video recording up to 4K at 120fps○ Academy Color Encoding System○ |
| Display | • 6.3″ CrystalRes OLED display• Xiaomi Shield Glass• 2656 x 1220, 460 ppi• 1-120Hz LTPO refresh rate• 3500 nits multi-scenario peak brightness• 68 billion colors | DCI-P3 color gamut• Eye-care DC dimming• HDR10+, Dolby Vision®• TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified• TÜV Rheinland Flicker Free Certified• TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified | • 6.9″ Xiaomi HyperRGB OLED display• Xiaomi Shield Glass 3.0• 2608 x 1200 Xiaomi HyperRGB• 1-120Hz LTPO refresh rate• 3500 nits multi-scenario peak brightness• 68 billion colors | DCI-P3 color gamut• Eye-care DC dimming• HDR10+, Dolby Vision®• TÜV Rheinland Low Blue Light(Hardware Solution) Certified• TÜV Rheinland Flicker Free Certified• TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified |
| Performance | • Snapdragon® 8 Elite Gen 5 Mobile Platform• 3nm manufacturing process• 12GB + 256GB | 12GB + 512GB• LPDDR5X + UFS 4.1 | • Snapdragon® 8 Elite Gen 5 Mobile Platform• 3nm manufacturing process• 16GB + 512GB | 16GB + 1TB• LPDDR5X + UFS 4.1 |
| Battery & Charging | • 6330mAh (typ) Xiaomi Surge Battery• 100W HyperCharge⁴• 50W wireless HyperCharge⁴ | • 6000mAh (typ) Xiaomi Surge Battery• 90W HyperCharge⁴• 50W wireless HyperCharge⁴ |
| Experience | • Ultrasonic in-screen fingerprint sensor• Stereo speakers | 4-Mic array• Hi-Res & Hi-Res Audio Wireless certification, Dolby Atmos®• IP68 dust & water resistance⁶• Wi-Fi 7 capability• Xiaomi HyperOS 3 | • Ultrasonic in-screen fingerprint sensor• Stereo speakers | 4-Mic array• Hi-Res & Hi-Res Audio Wireless certification, Dolby Atmos®• IP68 dust & water resistance⁶• Wi-Fi 7 capability⁷• Xiaomi HyperOS 3 |
| Accessories | • NA | • Xiaomi 17 Ultra Photography Kit Pro○ Compatible devices: Xiaomi 17 Ultra, Leica Leitzphone powered by Xiaomi○ Battery capacity: 2000mAh (typ)○ Connection and Charging: USB Type-C○ Color: Black○ |
Note
¹ Informațiile sunt actuale începând cu februarie 2026.
² Date testate de Xiaomi Internal Labs, rezultatele reale pot varia. Culori alb-negru: 218,4 g; Culoare verde stelat: 219 g.
³ Disponibilitatea culorilor poate varia între piețe.
⁴ Vă rugăm să consultați vânzătorul local cu privire la disponibilitatea adaptorului de alimentare din cutie. Încărcătoarele wireless se vând separat.
⁵ Xiaomi 17 acceptă încărcare de până la 100 W cu adaptoare compatibile PPS, vă rugăm să consultați instrucțiunile de utilizare. Xiaomi 17 Ultra acceptă încărcare de până la 90 W cu adaptoare compatibile PPS, vă rugăm să consultați instrucțiunile de utilizare.
⁶ Dispozitivul a fost testat și certificat ca fiind rezistent la stropire, apă și praf în prezența unor condiții specifice de laborator, cu clasificarea de protecție la pătrundere IP68, bazată pe IEC 60529:1989+A1:1999+A2:2013 și EN 60529:1991+A1:2000+A2:2013. Vă rugăm să rețineți că condițiile de testare a rezistenței la apă includ: imersia în apă dulce statică până la o adâncime de 6 metri, până la 30 de minute, cu o diferență de temperatură între apă și produs de 5°C sau mai puțin. Astfel de caracteristici de rezistență la apă se aplică numai condițiilor specifice testate într-un mediu de laborator, care nu corespund condițiilor normale de utilizare de către consumatori. Prin urmare, protecția la pătrundere nu este asigurată dacă produsul este supus unor medii în afara condițiilor de testare. Vă recomandăm să nu îl testați singur. Nu este recomandat pentru utilizare pe plajă sau în piscină. Protecția la pătrundere se poate deteriora din cauza uzurii zilnice, a deteriorării fizice și/sau a dezasamblării necesare în caz de reparații. Evitați încărcarea produsului, acționarea butoanelor fizice sau scoaterea tăvii cartelei SIM atunci când produsul este expus la umiditate. Vă rugăm să consultați cu atenție manualul de utilizare pentru alte instrucțiuni de siguranță. Garanția nu va acoperi daunele provocate de lichide în medii care nu respectă condițiile de testare IP68.
⁷ Memoria RAM și spațiul de stocare disponibile sunt mai mici decât memoria totală din cauza stocării sistemului de operare și a software-ului preinstalat pe dispozitiv.
⁸ Disponibilitatea funcțiilor AI poate varia în funcție de regiune. Vă rugăm să consultați site-ul web local pentru mai multe informații.
⁹ Capacitatea Wi-Fi 7/Wi-Fi 6E/Wi-Fi 6 poate varia în funcție de disponibilitatea regională și de suportul rețelei locale.
¹⁰ Gemini este o marcă comercială a Google LLC. Se aplică termeni și condiții. Disponibil numai pentru persoanele cu vârsta de peste 18 ani. Cu excepția cazului în care anulați mai devreme, Google One va percepe o taxă lunară după încheierea perioadei de probă (prețul variază în funcție de regiune). Anulați oricând. Returnarea dispozitivului achiziționat poate duce la anularea abonamentului. Termeni și condiții complete: one.google.com/offer/terms-and-conditions/xiaomi15_3month_trial
¹¹ Numai pentru utilizatori noi (fără perioade de probă anterioare pentru YouTube Premium, YouTube Music Premium, YouTube Red sau Google Play Music). Valorificați beneficiul până la 31 august 2026, ora 23:59, ora locală. Taxa lunară de abonament începe la sfârșitul perioadei de probă (prețul variază în funcție de regiune). Anulați oricând. Se aplică termeni și condiții. Valorificați beneficiul în aplicația YouTube. Termeni completi: mi.com/global/support/terms/youtube-premium-terms
¹² Disponibilitatea acestor beneficii este supusă termenilor aplicabili și eligibilității utilizatorilor.
¹³ Cu kitul fotografic atașat, telefonul și mânerul îndeplinesc standardul IP54 pentru rezistență la praf și stropire.
Despre Xiaomi Corporation
Xiaomi Corporation a fost fondată în aprilie 2010 și este listată pe Piața Principală a Bursei de Valori din Hong Kong din 9 iulie 2018 (1810.HK). Xiaomi este o companie de electronice de consum și producție inteligentă, având în centrul activității sale smartphone-uri și dispozitive inteligente interconectate printr-o platformă IoT.
Având ca viziune „Să fim prieteni cu utilizatorii și cea mai cool companie în inimile lor”, Xiaomi urmărește constant inovația, o experiență de utilizare de înaltă calitate și eficiența operațională. Compania creează în mod constant produse uimitoare, la prețuri corecte, pentru ca toți oamenii din lume să se poată bucura de o viață mai bună prin tehnologie inovatoare.
Xiaomi este una dintre cele mai importante companii de smartphone-uri la nivel global. În iunie 2025, numărul utilizatorilor activi lunar (MAU) a ajuns la aproximativ 731,2 milioane (inclusiv smartphone-uri și tablete) la nivel mondial. De asemenea, compania a creat una dintre cele mai mari platforme AIoT (Inteligență Artificială + Internet of Things) pentru consumatori, atingând aproximativ 989,1 milioane de dispozitive inteligente conectate la platforma sa (cu excepția smartphone-urilor, laptopurilor și tabletelor), până la data de 30 iunie 2025. În octombrie 2023, Xiaomi și-a actualizat strategia la ecosistemul inteligent „Human × Car × Home”, integrând perfect dispozitivele personale, produsele smart home și automobilele. Xiaomi plasează mereu omul în centrul strategiei sale și este dedicată furnizării unor experiențe complete și perfect interconectate.
Produsele Xiaomi sunt prezente în peste 100 de țări și regiuni din întreaga lume. În iulie 2025, Xiaomi a fost inclusă pentru al șaptelea an consecutiv în clasamentul Fortune Global 500, pe locul 297.
Xiaomi este parte componentă a indicilor Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index și Hang Seng China 50 Index.
Uncategorized
AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026
AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.
„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”
Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED
În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.
AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.
Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.
Experimentează inovația la standul AGON by AOC
Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.
În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).
În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.
Preț și disponibilitate
Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.
Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.
1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.
Uncategorized
Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament
Prețul pe metru pătrat spune doar jumătate din poveste
Într-un anunț imobiliar, singura cifră care ajunge de obicei la cumpărător este prețul: 2.400 de euro pe metru pătrat într-un cartier din nordul Bucureștiului, 1.500 într-un oraș de provincie, 1.100 într-un bloc vechi dintr-un municipiu mic. Cifra aceasta este ușor de comparat și exact de aceea devine capcană. Două apartamente de 60 de metri pătrați, aflate la 300 de metri distanță unul de altul și cotate identic, pot avea diferențe de câteva mii de euro pe an în costuri reale de deținere. Diferența nu vine din finisaje, ci din starea blocului, din modul în care este administrată clădirea și din obligațiile financiare pe care le moștenești odată cu apartamentul.
Un exemplu concret ajută. Un apartament decomandat de 60 de metri pătrați, într-un bloc din anii ’80 neanvelopat, cu coloane de apă originale și cu o asociație care are restanțe la furnizorul de agent termic, poate genera facturi de întreținere de 700-900 de lei în lunile de iarnă, plus o cotă parte dintr-o reparație capitală la instalația de canalizare, care se împarte între proprietari și poate depăși 3.000 de lei de apartament. Același apartament, într-un bloc anvelopat, cu contorizare individuală și fond de reparații consistent, ajunge la 350-450 de lei iarna și nu îți aduce surprize în primii ani. Diferența anuală, de ordinul a 3.000-4.000 de lei, echivalează cu 3-5% din prețul unei locuințe de 70.000 de euro raportat la un orizont de zece ani. Nu este o sumă pe care să o ignori pentru că nu apare în anunț.
Documentele pe care le ceri înainte de a plăti avansul
Antecontractul se semnează, de regulă, cu un avans de 5-10% din preț, iar clauzele de dezicere sunt aproape întotdeauna asimetrice în defavoarea cumpărătorului: dacă te răzgândești, pierzi avansul. Prin urmare, verificările trebuie făcute înainte de semnătură, nu între antecontract și actul autentic. Vânzătorul serios nu se va opune, iar refuzul de a furniza documente este în sine o informație.
Cere adeverința de la asociația de proprietari din care rezultă că apartamentul nu are datorii la întreținere, cu dată recentă. Documentul este oricum obligatoriu la notar, dar dacă îl obții devreme afli dacă există restanțe și de ce mărime. Cere apoi ultimele trei-patru liste de plată afișate pentru scara respectivă, inclusiv una din ianuarie sau februarie, pentru că vara toate blocurile par ieftine. Solicită procesele-verbale ale ultimelor două adunări generale: acolo apar hotărârile privind lucrările votate, împrumuturile contractate de asociație și eventualele litigii. Multe dintre problemele pe care le vei plăti ulterior sunt deja consemnate acolo, cu ani înainte să se transforme în facturi.
Merită să discuți direct cu administratorul, nu doar cu agentul imobiliar. O conversație de zece minute despre cum se repartizează cheltuielile, cine face citirea contoarelor și dacă asociația are contabilitate în partidă dublă îți spune mai mult decât o vizionare de o oră; dacă nu ești familiarizat cu mecanismele de bază ale administrării unei locuințe în bloc, e util să înțelegi cel puțin ce este fondul de rulment, ce este fondul de reparații și de ce cele două nu se confundă. Fondul de rulment este un depozit de garanție, se recuperează la vânzare de la noul proprietar și se ridică de obicei la echivalentul unei întrețineri medii. Fondul de reparații este bani cheltuiți: dacă în cont sunt 2.000 de lei pentru un bloc cu 40 de apartamente, prima avarie serioasă se va traduce într-o cotizație extraordinară.
Starea tehnică a blocului, citită în 30 de minute
Nu ai nevoie de expertiză tehnică pentru a identifica principalele riscuri, ci de un traseu ordonat. Începe din subsol, dacă administratorul îți dă acces: coloanele de apă rece și caldă ruginite, urmele de umezeală pe pereți și izolația desprinsă de pe conducte anunță cheltuieli în următorii cinci ani. Continuă pe casa scării și uită-te la tavanul de la ultimul etaj, unde infiltrațiile de la terasă lasă pete inconfundabile. Verifică anul ultimei reparații la hidroizolație; dacă depășește 15 ani, e o lucrare care urmează.
Liftul are propria poveste financiară. O modernizare completă costă, în funcție de tipul de instalație, între 90.000 și 160.000 de lei, sumă împărțită la numărul de apartamente racordate. Într-o scară cu 20 de apartamente, asta înseamnă 5.000-8.000 de lei de proprietar, plătibili de obicei în tranșe. Întreabă când a fost înlocuit ultima dată și cere să vezi ultimul raport ISCIR. La fel de important este regimul de risc seismic: verifică lista clădirilor expertizate publicată de primărie și, dacă imobilul apare încadrat în clasa I sau II, ia în calcul că finanțarea bancară poate fi refuzată, iar revânzarea devine dificilă indiferent de cât de bine arată apartamentul pe interior.
Bugetul lunar real, calculat înainte de semnătură
Un calcul onest al costului lunar total pornește de la rată sau chirie și adaugă toate celelalte linii. Pentru un apartament de trei camere, într-un oraș mare, o structură realistă arată cam așa: întreținere 350-600 de lei, energie electrică 120-250 de lei, gaz în afara sezonului rece 40-80 de lei, internet și televiziune 60-100 de lei, impozit local aproximativ 300-500 de lei pe an, asigurare obligatorie PAD 130 de lei pe an, asigurare facultativă 200-400 de lei pe an. Adaugă o rezervă lunară de 150-200 de lei pentru reparații proprii, pentru că într-un apartament la mâna a doua ceva se strică în primele 12 luni aproape întotdeauna.
Merită să ceri vânzătorului facturile pe ultimul an, nu doar pe ultima lună, iar pe cele de electricitate să le citești pe componente, nu doar la total; dacă nu ești sigur ce reprezintă fiecare linie, un ghid despre ce înseamnă fiecare rubrică de pe factura de energie electrică te ajută să separi consumul propriu-zis de tarifele de rețea și de taxele fixe, care nu depind de cât de econom ești. Această distincție este relevantă la cumpărare: dacă factura este mare din cauza consumului, poți interveni prin electrocasnice și iluminat; dacă este mare din cauza unei puteri contractate supradimensionate sau a unui abonament nepotrivit, ai o soluție administrativă simplă și ieftină.
Verificările juridice care nu se opresc la extrasul de carte funciară
Extrasul de carte funciară pentru autentificare, obținut de notar, arată proprietarul, sarcinile înscrise și eventualele notări de litigiu. Este necesar, dar nu suficient. Verifică suplimentar concordanța dintre suprafața din acte și cea reală, măsurând-o sumar; diferențele de 2-3 metri pătrați apar frecvent la apartamentele recompartimentate. Cere autorizația de construire și procesul-verbal de recepție dacă s-au făcut modificări structurale, pentru că o intervenție neautorizată la un perete portant rămâne răspunderea proprietarului actual și poate bloca vânzarea ulterioară.
Dacă apartamentul are un istoric de moșteniri, de partaje sau de vânzări succesive rapide, cere lanțul complet de acte de proprietate pe ultimii zece ani. Atenție și la contractele care produc efecte după preluare: dacă în apartament există un contract de furnizare pe un tarif dezavantajos sau cu clauze de durată minimă, situația se rezolvă, dar cu pași administrativi; procedura prin care afli cum schimbi furnizorul de energie electrică și ce se întâmplă cu contorul merită parcursă chiar în prima lună după mutare, împreună cu transcrierea tuturor utilităților pe numele tău, pe baza contractului de vânzare-cumpărare și a actului de identitate.
Cum transformi verificările în argument de negociere
Informația culeasă are valoare doar dacă o folosești la masa discuției. Nu negociezi cu impresii, ci cu costuri cuantificate. Formularea eficientă nu este „blocul e vechi”, ci „terasa nu a mai fost hidroizolată din 2009, iar cota-parte estimată pentru refacere este de aproximativ 4.000 de lei; propun ajustarea prețului cu această sumă”. Vânzătorii răspund mult mai bine la cifre verificabile decât la evaluări generale.
- Restanțele asociației și lucrările deja votate, dar neexecutate, sunt cel mai puternic argument, pentru că sunt documentate în procese-verbale.
- Termopanele vechi de peste 15 ani, centrala termică apropiată de finalul duratei de viață și instalația electrică pe conductor de aluminiu se traduc direct în devize pe care le poți solicita.
- Costurile de tranzacție, adesea uitate, adaugă 2-4% peste preț: onorariu notarial, tarif de intabulare, comision de agenție acolo unde există, comision de analiză a dosarului bancar și evaluarea imobilului.
- Un fond de reparații gol într-un bloc cu 45 de ani vechime justifică o rezervă proprie de cel puțin 5.000-7.000 de lei în primii doi ani.
În practică, un cumpărător care vine la negociere cu adeverința de la asociație, cu listele de întreținere pe iarnă și cu două devize orientative obține frecvent o reducere de 2-5% din prețul cerut sau, alternativ, acceptul vânzătorului de a suporta o lucrare înainte de predare. Diferența dintre cei care obțin astfel de concesii și cei care nu le obțin nu ține de talentul de negociator, ci de timpul investit în cele două-trei săptămâni dinaintea antecontractului. Este intervalul în care întrebările costă zero și răspunsurile valorează cât o vacanță sau cât un an de întreținere.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCum alegi o agentie Amazon potrivită pentru afacerea ta
-
Afaceriacum 3 săptămâniHomemobili Timișoara: Mobilă de Lux cu o Gama Variată pentru Fiecare Stil și Preferință
-
Viața în Aradacum 2 luniAm cumpărat patul The Duke pentru Luis și am înțeles ce înseamnă cu adevărat un produs premium pentru câini
-
Afaceriacum o lunăCum alegi parfumul potrivit pentru vară? Ingredientele care rezistă în sezonul cald
-
Viața în Aradacum o lunăCOMUNICAT DE PRESĂ – Danove Auto dezvoltă o experiență completă pentru cumpărătorii de mașini rulate din România
-
Afaceriacum 2 luniS-a lansat Selectat.ro, platforma care selectează ce merită să știi
-
Uncategorizedacum o lunăCum să îți ajustezi meniul fără să renunți la gustul mâncării
-
Afaceriacum o lună
Motivele pentru care ai nevoie de societati cooperative agricole din Romania
