Uncategorized
Totul despre reabilitarea completă a zâmbetului: protetică și implantologie
Reabilitarea completă a zâmbetului constituie o procedură dentară complexă care vizează restabilirea funcționalității și aspectului estetic al aparatului dento-maxilar. Procesul începe cu o evaluare clinică amănunțită care include examinarea stării dentare actuale, analiza structurilor de susținere (osul alveolar, gingiile și ligamentul periodontal) și determinarea nevoilor specifice ale pacientului prin intermediul radiografiilor și modelelor de studiu. Obiectivul principal al acestei intervenții este restaurarea unui zâmbet funcțional și estetic placut, care să contribuie la îmbunătățirea calității vieții pacientului.
Tratamentul poate include diverse proceduri: implantarea de implanturi dentare din titan pentru înlocuirea rădăcinilor dentare lipsă, aplicarea de coroană dentară Rahova ceramice sau metalice pentru restaurarea dinților deteriorați, construirea de punți dentare pentru acoperirea spațiilor edentate, sau confecționarea de proteze parțiale sau totale în cazurile de edentație extinsă. Reabilitarea completă transcende aspectul pur estetic, prioritizând restabilirea funcțiilor orale fundamentale. Masticația trebuie să fie eficientă pentru o digestie adecvată, iar articulația trebuie să permită o pronunție clară și naturală.
În funcție de diagnosticul individual, tratamentul poate necesita intervenții ortodontice pentru corectarea malocluziilor sau terapii parodontale pentru tratarea bolilor gingivale și parodontale. Această abordare integrată asigură nu doar sănătatea dentară, ci și echilibrul ocluzal și funcționalitatea optimă a întregului sistem stomatognat.
Rezumat
- Reabilitarea completă a zâmbetului implică restaurarea funcțională și estetică a dinților prin diverse metode protetice și implantologice.
- Protezele dentare și implanturile sunt principalele opțiuni utilizate, fiecare având avantaje și dezavantaje specifice.
- Procesul de realizare a protezelor dentare include etape precise, de la amprentare până la adaptarea finală în cavitatea bucală.
- Implanturile dentare oferă o soluție durabilă și stabilă, cu beneficii semnificative față de protezele tradiționale.
- Alegerea tratamentului potrivit depinde de nevoile individuale, costuri și recomandările specialistului, iar întreținerea corectă este esențială pentru durabilitatea rezultatelor.
Rolul proteticii în reabilitarea zâmbetului
Protetică dentară joacă un rol esențial în reabilitarea zâmbetului, având ca scop principal restaurarea dinților lipsă sau deteriorați prin intermediul unor soluții protetice adaptate nevoilor fiecărui pacient. Aceasta include realizarea de coroane, punți sau proteze dentare care să restabilească atât funcționalitatea, cât și estetica dentară. Prin utilizarea materialelor moderne și tehnologiilor avansate, protetica dentară permite obținerea unor rezultate durabile și naturale, care contribuie la îmbunătățirea încrederii în sine a pacientului.
De asemenea, protetica nu se limitează doar la restaurarea dinților lipsă. Aceasta poate include și tratamente pentru corectarea poziției dinților sau pentru îmbunătățirea aspectului estetic al acestora. Prin urmare, rolul proteticii în reabilitarea zâmbetului este unul multifuncțional, având un impact semnificativ asupra sănătății orale și a calității vieții pacienților.
În plus, protetica dentară colaborează adesea cu alte specialități stomatologice pentru a asigura o abordare integrată și eficientă în tratamentele de reabilitare.
Tipuri de proteze dentare folosite în reabilitare
Există mai multe tipuri de proteze dentare (proteză acrilică București, proteză scheletată București) utilizate în procesul de reabilitare a zâmbetului, fiecare având caracteristici specifice care le fac potrivite pentru diferite situații clinice. Protezele totale sunt utilizate atunci când pacientul a pierdut toți dinții dintr-o arcadă dentară. Acestea sunt realizate din materiale ușoare și rezistente, care imită aspectul natural al dinților și gingiilor.
Protezele parțiale, pe de altă parte, sunt folosite atunci când există încă dinți naturali rămași, iar scopul este de a completa arcada dentară fără a afecta dinții existenț Un alt tip important de proteză dentară este proteza fixă, care este ancorată pe dinții naturali sau pe implanturi dentare. Acest tip de proteză oferă o stabilitate superioară și o estetică mai bună comparativ cu protezele mobile. De asemenea, există proteze overdenture, care sunt o combinație între protezele mobile și implanturi dentare, oferind astfel un suport suplimentar și o mai bună funcționalitate.
Fiecare tip de proteză are avantajele și dezavantajele sale, iar alegerea celei mai potrivite soluții depinde de nevoile individuale ale pacientului.
Procesul de realizare a unei proteze dentare
Realizarea unei proteze dentare implică mai multe etape esențiale care asigură o adaptare perfectă la anatomia bucală a pacientului. Primul pas constă în evaluarea clinică detaliată, care include examinarea stării generale a cavității bucale, radiografii și impresii dentare. Aceste informații sunt cruciale pentru a determina tipul de proteză necesară și pentru a personaliza tratamentul în funcție de nevoile specifice ale pacientului.
După ce s-a stabilit planul de tratament, se trece la realizarea efectivă a protezei. Aceasta implică crearea unui model de lucru pe baza impresiilor luate anterior. Tehnicianul dentar va utiliza materiale speciale pentru a construi proteza, asigurându-se că aceasta se potrivește perfect cu arcada dentară a pacientului.
Odată ce proteza este finalizată, pacientul va fi invitat pentru o probă finală, unde se va verifica confortul și estetică acesteia. Ajustările necesare vor fi efectuate pentru a asigura o adaptare optimă înainte ca proteza să fie fixată definitiv.
Avantajele implantelor dentare în reabilitarea zâmbetului
Implantele dentare oferă numeroase avantaje în procesul de reabilitare a zâmbetului, fiind considerate una dintre cele mai eficiente soluții pentru restaurarea dinților lipsă. Unul dintre cele mai importante beneficii ale implantelor este durabilitatea acestora; implanturile sunt concepute să dureze mulți ani, adesea chiar toată viața pacientului, dacă sunt întreținute corespunzător. Acest lucru le face o opțiune economică pe termen lung comparativ cu alte soluții protetice care pot necesita înlocuiri frecvente.
Un alt avantaj semnificativ al implantelor dentare este faptul că acestea ajută la menținerea structurii osoase a maxilarului. Atunci când un dinte este pierdut, osul din jurul acestuia poate începe să se resoarbă, ceea ce duce la modificări ale formei feței și la pierderea stabilității dentare. Implanturile stimulează osul maxilar prin procesul de osteointegrare, prevenind astfel aceste efecte negative.
În plus, implanturile oferă o estetică superioară față de protezele tradiționale, deoarece acestea imită foarte bine aspectul dinților naturali.
Etapele procedurii de implantologie dentară
Procedura de implantologie dentară se desfășoară în mai multe etape bine definite, fiecare având un rol crucial în succesul tratamentului. Prima etapă constă în evaluarea inițială a pacientului, care include examinări clinice și radiografii pentru a determina starea osului maxilar și a structurilor adiacente. Această evaluare ajută medicul stomatolog să stabilească dacă pacientul este un candidat potrivit pentru implanturi dentare.
După ce s-a confirmat eligibilitatea pacientului, se trece la etapa chirurgicală propriu-zisă. Aceasta implică inserarea implantului în osul maxilar printr-o intervenție chirurgicală minim invazivă. După inserarea implantului, urmează o perioadă de vindecare denumită osteointegrare, care poate dura câteva luni.
În această perioadă, osul se va integra cu implantul, asigurându-i stabilitate. Odată ce osteointegrarea este completă, se poate trece la etapa finalizării tratamentului prin atașarea coroanei dentare pe implant.
Tipuri de implanturi dentare utilizate în reabilitare
Există mai multe tipuri de implanturi dentare utilizate în reabilitarea zâmbetului, fiecare având caracteristici specifice care le fac potrivite pentru diferite situații clinice. Implanturile endoosoase sunt cele mai comune și sunt inserate direct în osul maxilar. Acestea pot fi cilindrice sau conice și sunt fabricate din materiale biocompatibile precum titanul, care favorizează integrarea cu osul.
Un alt tip important este implantul subperiostal, care este plasat sub țesuturile gingivale dar deasupra osului maxilar. Acest tip de implant este utilizat în cazurile în care pacientul nu are suficient os pentru un implant endoosoas tradițional. De asemenea, există implanturi zigomatice care sunt utilizate în cazurile severe de pierdere osoasă maxilară și sunt ancorate în osul zigomatic (osul obrazului).
Fiecare tip de implant are indicații specifice și este ales în funcție de nevoile individuale ale pacientului.
Compararea avantajelor și dezavantajelor între proteze și implanturi dentare
Atunci când vine vorba despre reabilitarea zâmbetului, pacienții au adesea dilema între alegerea protezelor dentare sau a implanturilor dentare. Fiecare opțiune are avantajele și dezavantajele sale. Protezele dentare sunt adesea mai accesibile din punct de vedere financiar și pot fi realizate într-un timp mai scurt decât implanturile.
De asemenea, ele nu necesită intervenții chirurgicale invazive, ceea ce le face o opțiune preferată pentru pacienții care doresc o soluție rapidă. Pe de altă parte, implanturile dentare oferă o stabilitate superioară și o estetică mai naturală comparativ cu protezele mobile. Ele nu necesită îndepărtarea zilnică pentru curățare și nu afectează dinții naturali rămaș Totuși, costurile inițiale ale implanturilor pot fi semnificativ mai mari decât cele ale protezelor dentare, iar procesul de recuperare poate dura mai mult timp datorită intervenției chirurgicale necesare.
Astfel, alegerea între cele două opțiuni depinde de preferințele personale ale pacientului și de recomandările medicului stomatolog.
Costurile implicate în reabilitarea completă a zâmbetului
Costurile asociate cu reabilitarea completă a zâmbetului pot varia semnificativ în funcție de complexitatea tratamentului necesar și de tipurile de soluții protetice alese. În general, costurile pot include evaluările inițiale, procedurile chirurgicale (în cazul implanturilor), materialele utilizate pentru realizarea protezelor sau coroanelor dentare și eventualele tratamente suplimentare necesare pentru pregătirea cavității bucale. De asemenea, este important ca pacienții să fie conștienți că asigurările medicale pot acoperi parțial sau total anumite proceduri stomatologice, dar acest lucru variază în funcție de polița individuală.
Este recomandat ca pacienții să discute deschis cu medicul stomatolog despre opțiunile financiare disponibile și să solicite estimări detaliate ale costurilor înainte de a începe tratamentul.
Cum să alegi cel mai potrivit tratament pentru reabilitarea zâmbetului tău
Alegerea celui mai potrivit tratament pentru reabilitarea zâmbetului este un proces care necesită o evaluare atentă a nevoilor individuale ale fiecărui pacient. Primul pas este consultarea cu un medic stomatolog specializat în reabilitare orală sau protetică dentară. Acesta va efectua o evaluare detaliată a stării cavității bucale și va discuta despre opțiunile disponibile.
Pacientul ar trebui să ia în considerare factori precum costurile implicate, timpul necesar pentru finalizarea tratamentului și preferințele personale legate de estetică și confort. De asemenea, este important ca pacientul să fie informat despre avantajele și dezavantajele fiecărei opțiuni disponibile pentru a putea lua o decizie bine fundamentată. Comunicarea deschisă cu medicul stomatolog va ajuta la identificarea celei mai bune soluții pentru fiecare caz în parte.
Îngrijirea și întreținerea zâmbetului reabilitat
Îngrijirea corespunzătoare a zâmbetului reabilitat este esențială pentru menținerea sănătății orale pe termen lung. Pacienții trebuie să respecte un program riguros de igienă orală care include periajul regulat al dinților și utilizarea aței dentare pentru a preveni acumularea plăcii bacteriene și apariția cariilor sau bolilor gingivale. De asemenea, vizitele regulate la medicul stomatolog pentru controale periodice sunt cruciale pentru monitorizarea stării generale a cavității bucale.
În cazul pacienților cu implanturi dentare sau proteze fixe, este important să acorde o atenție specială zonelor din jurul acestora pentru a preveni inflamațiile sau infecțiile gingivale. Utilizarea produselor specifice pentru igiena orală poate contribui la menținerea sănătății gingiilor și la prelung
FAQs
Ce înseamnă reabilitarea completă a zâmbetului?
Reabilitarea completă a zâmbetului se referă la restaurarea funcțională și estetică a dinților printr-o combinație de tratamente protetice și implantologice, pentru a reda pacientului un zâmbet sănătos și armonios.
Care sunt principalele metode folosite în reabilitarea completă a zâmbetului?
Principalele metode includ implanturile dentare, coroanele dentare, punțile dentare, protezele dentare și tratamentele de estetică dentară, toate adaptate nevoilor individuale ale pacientului.
Ce este protetica dentară?
Protetica dentară este ramura stomatologiei care se ocupă cu înlocuirea dinților lipsă sau deteriorați prin diverse tipuri de proteze fixe sau mobile, pentru a restabili funcția masticatorie și aspectul estetic.
Ce sunt implanturile dentare și cum ajută în reabilitarea zâmbetului?
Implanturile dentare sunt rădăcini artificiale din titan inserate în osul maxilar sau mandibular, care susțin coroane, punți sau proteze, oferind o soluție stabilă și durabilă pentru înlocuirea dinților lipsă.
Cât durează procesul de reabilitare completă a zâmbetului?
Durata procesului variază în funcție de complexitatea cazului, dar poate dura de la câteva săptămâni până la câteva luni, incluzând consultațiile, intervențiile chirurgicale, vindecarea și realizarea protezelor.
Este dureroasă procedura de implant dentar?
Procedura de implant dentar se realizează sub anestezie locală, astfel încât pacientul nu simte durere în timpul intervenției. Disconfortul postoperator este de obicei minim și poate fi gestionat cu analgezice.
Care sunt avantajele reabilitării complete a zâmbetului prin implantologie?
Avantajele includ restaurarea funcției masticatorii, îmbunătățirea esteticii faciale, prevenirea resorbției osoase, confort sporit față de protezele mobile și creșterea încrederii în sine.
Există contraindicații pentru implanturile dentare?
Da, anumite afecțiuni medicale, cum ar fi diabetul necontrolat, osteoporoza severă, fumatul excesiv sau anumite boli autoimune pot reprezenta contraindicații sau pot necesita o evaluare atentă înainte de implantare.
Cât costă o reabilitare completă a zâmbetului?
Costul variază în funcție de numărul de dinți înlocuiți, tipul de implanturi și proteze folosite, precum și de complexitatea tratamentului. Este recomandat un consult pentru un plan personalizat și o estimare exactă.
Cum se întreține un zâmbet reabilitat complet?
Întreținerea include o igienă orală riguroasă, vizite regulate la medicul stomatolog pentru controale și igienizări profesionale, evitarea obiceiurilor nocive și respectarea recomandărilor post-tratament.
Cris Smile Studio – clinica stomatologica sector 5
Cris Smile Studio este o clinică stomatologică modernă din București, cunoscută pentru profesionalism și servicii complete de implantologie, estetică dentară, ortodonție și stomatologie pediatrică. Echipa de medici utilizează tehnologii avansate și acordă o atenție deosebită confortului pacienților, oferind soluții personalizate pentru un zâmbet sănătos și frumos.
Date de contact Cris Smile Studio
📞 Telefon: 031 005 2255
📧 Email: office@cris-smile.ro – https://cris-smile.ro/
📍 Locații:
- Str. Năsăud 68A, Sector 5, București
- Str. Malcoci nr. 2, Sector 5, București
Uncategorized
AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026
AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.
„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”
Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED
În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.
AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.
Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.
Experimentează inovația la standul AGON by AOC
Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.
În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).
În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.
Preț și disponibilitate
Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.
Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.
1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.
Uncategorized
Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament
Prețul pe metru pătrat spune doar jumătate din poveste
Într-un anunț imobiliar, singura cifră care ajunge de obicei la cumpărător este prețul: 2.400 de euro pe metru pătrat într-un cartier din nordul Bucureștiului, 1.500 într-un oraș de provincie, 1.100 într-un bloc vechi dintr-un municipiu mic. Cifra aceasta este ușor de comparat și exact de aceea devine capcană. Două apartamente de 60 de metri pătrați, aflate la 300 de metri distanță unul de altul și cotate identic, pot avea diferențe de câteva mii de euro pe an în costuri reale de deținere. Diferența nu vine din finisaje, ci din starea blocului, din modul în care este administrată clădirea și din obligațiile financiare pe care le moștenești odată cu apartamentul.
Un exemplu concret ajută. Un apartament decomandat de 60 de metri pătrați, într-un bloc din anii ’80 neanvelopat, cu coloane de apă originale și cu o asociație care are restanțe la furnizorul de agent termic, poate genera facturi de întreținere de 700-900 de lei în lunile de iarnă, plus o cotă parte dintr-o reparație capitală la instalația de canalizare, care se împarte între proprietari și poate depăși 3.000 de lei de apartament. Același apartament, într-un bloc anvelopat, cu contorizare individuală și fond de reparații consistent, ajunge la 350-450 de lei iarna și nu îți aduce surprize în primii ani. Diferența anuală, de ordinul a 3.000-4.000 de lei, echivalează cu 3-5% din prețul unei locuințe de 70.000 de euro raportat la un orizont de zece ani. Nu este o sumă pe care să o ignori pentru că nu apare în anunț.
Documentele pe care le ceri înainte de a plăti avansul
Antecontractul se semnează, de regulă, cu un avans de 5-10% din preț, iar clauzele de dezicere sunt aproape întotdeauna asimetrice în defavoarea cumpărătorului: dacă te răzgândești, pierzi avansul. Prin urmare, verificările trebuie făcute înainte de semnătură, nu între antecontract și actul autentic. Vânzătorul serios nu se va opune, iar refuzul de a furniza documente este în sine o informație.
Cere adeverința de la asociația de proprietari din care rezultă că apartamentul nu are datorii la întreținere, cu dată recentă. Documentul este oricum obligatoriu la notar, dar dacă îl obții devreme afli dacă există restanțe și de ce mărime. Cere apoi ultimele trei-patru liste de plată afișate pentru scara respectivă, inclusiv una din ianuarie sau februarie, pentru că vara toate blocurile par ieftine. Solicită procesele-verbale ale ultimelor două adunări generale: acolo apar hotărârile privind lucrările votate, împrumuturile contractate de asociație și eventualele litigii. Multe dintre problemele pe care le vei plăti ulterior sunt deja consemnate acolo, cu ani înainte să se transforme în facturi.
Merită să discuți direct cu administratorul, nu doar cu agentul imobiliar. O conversație de zece minute despre cum se repartizează cheltuielile, cine face citirea contoarelor și dacă asociația are contabilitate în partidă dublă îți spune mai mult decât o vizionare de o oră; dacă nu ești familiarizat cu mecanismele de bază ale administrării unei locuințe în bloc, e util să înțelegi cel puțin ce este fondul de rulment, ce este fondul de reparații și de ce cele două nu se confundă. Fondul de rulment este un depozit de garanție, se recuperează la vânzare de la noul proprietar și se ridică de obicei la echivalentul unei întrețineri medii. Fondul de reparații este bani cheltuiți: dacă în cont sunt 2.000 de lei pentru un bloc cu 40 de apartamente, prima avarie serioasă se va traduce într-o cotizație extraordinară.
Starea tehnică a blocului, citită în 30 de minute
Nu ai nevoie de expertiză tehnică pentru a identifica principalele riscuri, ci de un traseu ordonat. Începe din subsol, dacă administratorul îți dă acces: coloanele de apă rece și caldă ruginite, urmele de umezeală pe pereți și izolația desprinsă de pe conducte anunță cheltuieli în următorii cinci ani. Continuă pe casa scării și uită-te la tavanul de la ultimul etaj, unde infiltrațiile de la terasă lasă pete inconfundabile. Verifică anul ultimei reparații la hidroizolație; dacă depășește 15 ani, e o lucrare care urmează.
Liftul are propria poveste financiară. O modernizare completă costă, în funcție de tipul de instalație, între 90.000 și 160.000 de lei, sumă împărțită la numărul de apartamente racordate. Într-o scară cu 20 de apartamente, asta înseamnă 5.000-8.000 de lei de proprietar, plătibili de obicei în tranșe. Întreabă când a fost înlocuit ultima dată și cere să vezi ultimul raport ISCIR. La fel de important este regimul de risc seismic: verifică lista clădirilor expertizate publicată de primărie și, dacă imobilul apare încadrat în clasa I sau II, ia în calcul că finanțarea bancară poate fi refuzată, iar revânzarea devine dificilă indiferent de cât de bine arată apartamentul pe interior.
Bugetul lunar real, calculat înainte de semnătură
Un calcul onest al costului lunar total pornește de la rată sau chirie și adaugă toate celelalte linii. Pentru un apartament de trei camere, într-un oraș mare, o structură realistă arată cam așa: întreținere 350-600 de lei, energie electrică 120-250 de lei, gaz în afara sezonului rece 40-80 de lei, internet și televiziune 60-100 de lei, impozit local aproximativ 300-500 de lei pe an, asigurare obligatorie PAD 130 de lei pe an, asigurare facultativă 200-400 de lei pe an. Adaugă o rezervă lunară de 150-200 de lei pentru reparații proprii, pentru că într-un apartament la mâna a doua ceva se strică în primele 12 luni aproape întotdeauna.
Merită să ceri vânzătorului facturile pe ultimul an, nu doar pe ultima lună, iar pe cele de electricitate să le citești pe componente, nu doar la total; dacă nu ești sigur ce reprezintă fiecare linie, un ghid despre ce înseamnă fiecare rubrică de pe factura de energie electrică te ajută să separi consumul propriu-zis de tarifele de rețea și de taxele fixe, care nu depind de cât de econom ești. Această distincție este relevantă la cumpărare: dacă factura este mare din cauza consumului, poți interveni prin electrocasnice și iluminat; dacă este mare din cauza unei puteri contractate supradimensionate sau a unui abonament nepotrivit, ai o soluție administrativă simplă și ieftină.
Verificările juridice care nu se opresc la extrasul de carte funciară
Extrasul de carte funciară pentru autentificare, obținut de notar, arată proprietarul, sarcinile înscrise și eventualele notări de litigiu. Este necesar, dar nu suficient. Verifică suplimentar concordanța dintre suprafața din acte și cea reală, măsurând-o sumar; diferențele de 2-3 metri pătrați apar frecvent la apartamentele recompartimentate. Cere autorizația de construire și procesul-verbal de recepție dacă s-au făcut modificări structurale, pentru că o intervenție neautorizată la un perete portant rămâne răspunderea proprietarului actual și poate bloca vânzarea ulterioară.
Dacă apartamentul are un istoric de moșteniri, de partaje sau de vânzări succesive rapide, cere lanțul complet de acte de proprietate pe ultimii zece ani. Atenție și la contractele care produc efecte după preluare: dacă în apartament există un contract de furnizare pe un tarif dezavantajos sau cu clauze de durată minimă, situația se rezolvă, dar cu pași administrativi; procedura prin care afli cum schimbi furnizorul de energie electrică și ce se întâmplă cu contorul merită parcursă chiar în prima lună după mutare, împreună cu transcrierea tuturor utilităților pe numele tău, pe baza contractului de vânzare-cumpărare și a actului de identitate.
Cum transformi verificările în argument de negociere
Informația culeasă are valoare doar dacă o folosești la masa discuției. Nu negociezi cu impresii, ci cu costuri cuantificate. Formularea eficientă nu este „blocul e vechi”, ci „terasa nu a mai fost hidroizolată din 2009, iar cota-parte estimată pentru refacere este de aproximativ 4.000 de lei; propun ajustarea prețului cu această sumă”. Vânzătorii răspund mult mai bine la cifre verificabile decât la evaluări generale.
- Restanțele asociației și lucrările deja votate, dar neexecutate, sunt cel mai puternic argument, pentru că sunt documentate în procese-verbale.
- Termopanele vechi de peste 15 ani, centrala termică apropiată de finalul duratei de viață și instalația electrică pe conductor de aluminiu se traduc direct în devize pe care le poți solicita.
- Costurile de tranzacție, adesea uitate, adaugă 2-4% peste preț: onorariu notarial, tarif de intabulare, comision de agenție acolo unde există, comision de analiză a dosarului bancar și evaluarea imobilului.
- Un fond de reparații gol într-un bloc cu 45 de ani vechime justifică o rezervă proprie de cel puțin 5.000-7.000 de lei în primii doi ani.
În practică, un cumpărător care vine la negociere cu adeverința de la asociație, cu listele de întreținere pe iarnă și cu două devize orientative obține frecvent o reducere de 2-5% din prețul cerut sau, alternativ, acceptul vânzătorului de a suporta o lucrare înainte de predare. Diferența dintre cei care obțin astfel de concesii și cei care nu le obțin nu ține de talentul de negociator, ci de timpul investit în cele două-trei săptămâni dinaintea antecontractului. Este intervalul în care întrebările costă zero și răspunsurile valorează cât o vacanță sau cât un an de întreținere.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCum alegi o agentie Amazon potrivită pentru afacerea ta
-
Afaceriacum 3 săptămâniHomemobili Timișoara: Mobilă de Lux cu o Gama Variată pentru Fiecare Stil și Preferință
-
Viața în Aradacum 2 luniAm cumpărat patul The Duke pentru Luis și am înțeles ce înseamnă cu adevărat un produs premium pentru câini
-
Afaceriacum o lunăCum alegi parfumul potrivit pentru vară? Ingredientele care rezistă în sezonul cald
-
Viața în Aradacum o lunăCOMUNICAT DE PRESĂ – Danove Auto dezvoltă o experiență completă pentru cumpărătorii de mașini rulate din România
-
Afaceriacum 2 luniS-a lansat Selectat.ro, platforma care selectează ce merită să știi
-
Uncategorizedacum o lunăCum să îți ajustezi meniul fără să renunți la gustul mâncării
-
Afaceriacum o lună
Motivele pentru care ai nevoie de societati cooperative agricole din Romania
