Connect with us

Uncategorized

Cum pot IMM-urile sa isi dezvolte prezenta online fara investitii mari – Interviu

Publicat

pe

Cresterea digitala nu tine de buget, ci de implicare !


Dupa aproape 20 de ani de experienta in marketing digital si vanzari, dl. Mircea Ioan, fondatorul agentiei MIRIO, vorbeste deschis despre una dintre cele mai frecvente cauze ale stagnarii in mediul de afaceri romanesc: lipsa de implicare reala in zona digitala, mai ales in randul IMM-urilor (intreprinderi mici si mijlocii).

Marile companii dispun de bugete generoase, însă adevărata provocare e la IMM-uri, unde timpul și lipsa prioritizării pot anula cele mai bune strategii.

Intr-un dialog sincer si echilibrat, Mircea Ioan explica cum pot companiile sa depaseasca aceste blocaje pas cu pas, prin consecventa, claritate si implicare reala.

Context: Desi in Romania gradul de utilizare a internetului este de aproximativ 94% din populatie, un obstacol major ramane nivelul scazut de alfabetizare digitala. In cazul multor manageri sau proprietari de IMM-uri, nivelul de competenta digitala necesar cresterii unei afaceri moderne este inca redus, ceea ce amplifica decalajul dintre potential si rezultate.


Pentru o imagine mai ampla a evolutiei pietei digitale romanesti — penetrare internet, e-commerce, instrumente de marketing digital — puteti consulta articolul nostru:

Romania Digitala: Evolutie Internet, E-commerce si Marketing Digital.

INTERVIU

Reporter: Domnule Ioan, aveti peste 18 ani de experienta in marketing digital si vanzari. Ce v-a determinat sa abordati acest subiect acum?

dl. Mircea Ioan:


Dupa aproape doua decenii de lucru direct cu mii de companii din domenii diferite, am observat un lucru constant: majoritatea firmelor nu pierd oportunitati din lipsa de potential, ci din lipsa de timp, de intelegere, de cunoastere sau de interes real al celor care ar trebui sa se ocupe cu adevarat de marketingul digital.


Aud frecvent aceleasi explicatii – „nu avem buget”, „nu avem oameni”, „vedem dupa concediu” – si am realizat ca, de fapt, problema nu sunt resursele, ci lipsa prioritizarii.

Nu spun asta cu frustrare, ci cu luciditate. Lipsa implicarii autentice este motivul pentru care multe companii nu reusesc sa atinga rezultatele dorite.

Reporter: A existat un moment clar in care ati decis sa schimbati directia?

dl. Mircea Ioan:


Da, foarte clar. Intr-o noapte, pe la ora doua, dupa mai multe discutii in care am simtit ca oamenii nu primesc suportul de care au cu adevarat nevoie, am luat o decizie simpla: daca nu exista o solutie completa, o voi construi eu.


Asa a aparut MIRIO, in aprilie 2023 — o agentie gandita nu ca furnizor de servicii, ci ca partener real, care ofera sprijin complet: strategie, executie, continut, raportare.

Reporter: Cum s-a dezvoltat MIRIO de atunci?


dl. Mircea Ioan:

Am pornit de la o baza solida, construita in ani de colaborare cu SpatiulConstruit.ro.


In 2023, primul an de activitate, cifra de afaceri a fost de aproximativ 40.000 de euro. In 2024, am depasit 100.000 de euro, iar in 2025 mentinem un ritm similar.


Aceste cifre nu sunt doar financiare, ci vorbesc despre o nevoie reala a pietei: firmele nu mai vor furnizori, ci parteneri care se implica concret.

Echipa MIRIO are la baza doua persoane permanente, cu implicare zilnica (una dintre acestea sunt eu), la care se adauga alti 4–5 colaboratori si parteneri cu care lucrez de peste zece ani in dezvoltarea a diferite proiecte digitale. 


Acestia sunt specialisti in domenii cheie ale marketingului digital: web design, SEO / GEO, securitate cibernetica, administrare servere, creatie si prelucrare grafica sau video, campanii tip Ads, traduceri profesionale si creare de continut.
Aceasta structura flexibila ne permite sa oferim solutii complete, rapide si coerente, adaptate fiecarei companii cu care colaboram.

Aproximativ 10–20% dintre companiile cu care lucram incep sa se implice activ dupa ce eu si echipa mea insistam constant, oferindu-le analize, audituri, strategii clare si studii de caz cu rezultate concrete.

Reporter: Ati mentionat deseori „munca invizibila”. Ce inseamna, concret, acest concept?

dl. Mircea Ioan:


Este tot ceea ce se intampla in spatele rezultatelor vizibile: ore intregi de cercetare, testare, analiza si invatare continua.


Din 2007 pana azi am parcurs zeci de mii de pagini de articole, studii si ghiduri internationale. Nu pentru a aduna diplome, ci pentru a intelege ce functioneaza in companiile reale, cu bugete limitate si resurse finite.

Aceasta munca invizibila sta la baza fiecarui articol, newsletter sau recomandare pe care o ofer. Se citeste in cinci minute, dar se construieste in cinci zile.

Reporter: Ati lansat de curand si un newsletter informativ. Cum a fost primit pana acum?

dl. Mircea Ioan:


Newsletterul MIRIO a fost lansat in mai 2025, ca un mod de a comunica mai eficient cu cele cateva sute de firme cu care colaboram direct.


Rezultatele sunt graitoare: 99% rata de livrare, 50–60% rata de deschidere, dar doar 10% dintre abonati citesc efectiv continutul.

Aceasta nu este neaparat o dezamagire, ci mai degraba o parere de rau sau o constatare realista: interesul exista la nivel declarativ, insa implicarea efectiva lipseste.


Iar fara implicare, nici cea mai buna strategie nu functioneaza.

Reporter: Cum abordati aceasta realitate?

dl. Mircea Ioan:


Prin consecventa si actiune.


Stiu cum e sa nu ai timp — am lucrat ani la rand in paralel pe santiere, in management de proiecte comerciale si industriale, ca diriginte de santier, consultant si project manager.
Dar, chiar si in astfel de situatii, am continuat sa citesc, sa ma documentez, sa scriu si sa construiesc.

Am invatat ca perfectiunea amanata blocheaza progresul.


De aceea, mesajul meu e simplu: actioneaza acum, cu ce ai la indemana.

Reporter: Care sunt cele mai frecvente blocaje pe care le intalniti in companii?

dl. Mircea Ioan:


Sunt aproape identice peste tot: „vedem luna viitoare”, „dupa vacanta”, „nu avem buget”, „nu avem om intern”, „ne concentram pe altceva”.


Toate acestea se traduc intr-un singur lucru – lipsa de interes real.


Atunci cand o companie isi doreste cu adevarat sa creasca, gaseste solutii. Cu buget mare sau mic, dar le gaseste.

Reporter: Ce le recomandati antreprenorilor care vor sa inceapa sa schimbe ceva?

dl. Mircea Ioan:


Sa inceapa simplu, dar constant:

  • sa citeasca si sa aplice cel putin o idee pe luna;
  • sa dedice doua ore lunar exclusiv marketingului digital;
  • sa comunice mai des cu partenerii lor;
  • sa nu mai amane.

Rezultatele nu vin din planuri perfecte, ci din pasi mici, repetati consecvent.

De exemplu, dupa multiple analize asupra activitatilor necesare lunar in mediul digital, am ajuns la concluzia ca un pachet optimizat, care sa asigure minimul necesar pentru o crestere reala si sustenabila, se situeaza in jurul valorii de 500 de euro pe luna — echivalentul unui salariu minim net in Romania.

In cel mai recent articol publicat pe blogul nostru, am prezentat MIRIO ca studiu de caz, detaliind rezultatele obtinute in ceea ce priveste cresterea digitala dupa doar doi ani de activitate.


Articolul complet poate fi citit aici: https://www.miriodev.ro/post/cum-te-vede-ai-ul-ghid-complet.


Este o dovada concreta ca, atunci cand exista consecventa si o strategie clara, chiar si un buget moderat poate genera performanta masurabila.


Cu alte cuvinte, o companie poate face progrese vizibile in digital investind echivalentul costului minim aferent unui singur angajat de nivel “entry level”, daca resursele sunt directionate corect si consecvent.

Reporter: Cum vedeti directiile de dezvoltare pentru MIRIO? 

dl. Mircea Ioan:


Continuam sa investim in instrumente moderne, automatizari si continut educational.
Vreau ca newsletterul sa devina tot mai personalizat – astfel incat fiecare abonat sa primeasca doar informatiile relevante pentru el: SEO, e-commerce, AI, B2B lead generation – in functie de ce feedback vom primi din partea abonatilor. 


Obiectivul nostru ramane acelasi: sa fim un partener de incredere, nu doar un furnizor.Reporter: Un gand de incheiere pentru cititorii nostri?

dl. Mircea Ioan:


Cred ca succesul in marketingul digital nu tine de buget, ci de implicare, claritate si consecventa.

Implicarea autentică nu costă, dar absența ei poate costa totul !


Daca ati ajuns pana aici, va invit sa cititi si aceste doua material interesante care completeaza discutia noastra:

Si daca aveti o intrebare sau o perspectiva diferita, scrieti-mi. Dialogul sincer este primul pas catre progres.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026

Publicat

pe

De

AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.

„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”

Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED

În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.

AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.

Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.

Experimentează inovația la standul AGON by AOC

Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.

În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).

În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.

Preț și disponibilitate

Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.

Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.

1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.

Citeste in continuare

Uncategorized

Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament

Publicat

pe

De

Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament

Prețul pe metru pătrat spune doar jumătate din poveste

Într-un anunț imobiliar, singura cifră care ajunge de obicei la cumpărător este prețul: 2.400 de euro pe metru pătrat într-un cartier din nordul Bucureștiului, 1.500 într-un oraș de provincie, 1.100 într-un bloc vechi dintr-un municipiu mic. Cifra aceasta este ușor de comparat și exact de aceea devine capcană. Două apartamente de 60 de metri pătrați, aflate la 300 de metri distanță unul de altul și cotate identic, pot avea diferențe de câteva mii de euro pe an în costuri reale de deținere. Diferența nu vine din finisaje, ci din starea blocului, din modul în care este administrată clădirea și din obligațiile financiare pe care le moștenești odată cu apartamentul.

Un exemplu concret ajută. Un apartament decomandat de 60 de metri pătrați, într-un bloc din anii ’80 neanvelopat, cu coloane de apă originale și cu o asociație care are restanțe la furnizorul de agent termic, poate genera facturi de întreținere de 700-900 de lei în lunile de iarnă, plus o cotă parte dintr-o reparație capitală la instalația de canalizare, care se împarte între proprietari și poate depăși 3.000 de lei de apartament. Același apartament, într-un bloc anvelopat, cu contorizare individuală și fond de reparații consistent, ajunge la 350-450 de lei iarna și nu îți aduce surprize în primii ani. Diferența anuală, de ordinul a 3.000-4.000 de lei, echivalează cu 3-5% din prețul unei locuințe de 70.000 de euro raportat la un orizont de zece ani. Nu este o sumă pe care să o ignori pentru că nu apare în anunț.

Documentele pe care le ceri înainte de a plăti avansul

Antecontractul se semnează, de regulă, cu un avans de 5-10% din preț, iar clauzele de dezicere sunt aproape întotdeauna asimetrice în defavoarea cumpărătorului: dacă te răzgândești, pierzi avansul. Prin urmare, verificările trebuie făcute înainte de semnătură, nu între antecontract și actul autentic. Vânzătorul serios nu se va opune, iar refuzul de a furniza documente este în sine o informație.

Cere adeverința de la asociația de proprietari din care rezultă că apartamentul nu are datorii la întreținere, cu dată recentă. Documentul este oricum obligatoriu la notar, dar dacă îl obții devreme afli dacă există restanțe și de ce mărime. Cere apoi ultimele trei-patru liste de plată afișate pentru scara respectivă, inclusiv una din ianuarie sau februarie, pentru că vara toate blocurile par ieftine. Solicită procesele-verbale ale ultimelor două adunări generale: acolo apar hotărârile privind lucrările votate, împrumuturile contractate de asociație și eventualele litigii. Multe dintre problemele pe care le vei plăti ulterior sunt deja consemnate acolo, cu ani înainte să se transforme în facturi.

Merită să discuți direct cu administratorul, nu doar cu agentul imobiliar. O conversație de zece minute despre cum se repartizează cheltuielile, cine face citirea contoarelor și dacă asociația are contabilitate în partidă dublă îți spune mai mult decât o vizionare de o oră; dacă nu ești familiarizat cu mecanismele de bază ale administrării unei locuințe în bloc, e util să înțelegi cel puțin ce este fondul de rulment, ce este fondul de reparații și de ce cele două nu se confundă. Fondul de rulment este un depozit de garanție, se recuperează la vânzare de la noul proprietar și se ridică de obicei la echivalentul unei întrețineri medii. Fondul de reparații este bani cheltuiți: dacă în cont sunt 2.000 de lei pentru un bloc cu 40 de apartamente, prima avarie serioasă se va traduce într-o cotizație extraordinară.

Starea tehnică a blocului, citită în 30 de minute

Nu ai nevoie de expertiză tehnică pentru a identifica principalele riscuri, ci de un traseu ordonat. Începe din subsol, dacă administratorul îți dă acces: coloanele de apă rece și caldă ruginite, urmele de umezeală pe pereți și izolația desprinsă de pe conducte anunță cheltuieli în următorii cinci ani. Continuă pe casa scării și uită-te la tavanul de la ultimul etaj, unde infiltrațiile de la terasă lasă pete inconfundabile. Verifică anul ultimei reparații la hidroizolație; dacă depășește 15 ani, e o lucrare care urmează.

Liftul are propria poveste financiară. O modernizare completă costă, în funcție de tipul de instalație, între 90.000 și 160.000 de lei, sumă împărțită la numărul de apartamente racordate. Într-o scară cu 20 de apartamente, asta înseamnă 5.000-8.000 de lei de proprietar, plătibili de obicei în tranșe. Întreabă când a fost înlocuit ultima dată și cere să vezi ultimul raport ISCIR. La fel de important este regimul de risc seismic: verifică lista clădirilor expertizate publicată de primărie și, dacă imobilul apare încadrat în clasa I sau II, ia în calcul că finanțarea bancară poate fi refuzată, iar revânzarea devine dificilă indiferent de cât de bine arată apartamentul pe interior.

Bugetul lunar real, calculat înainte de semnătură

Un calcul onest al costului lunar total pornește de la rată sau chirie și adaugă toate celelalte linii. Pentru un apartament de trei camere, într-un oraș mare, o structură realistă arată cam așa: întreținere 350-600 de lei, energie electrică 120-250 de lei, gaz în afara sezonului rece 40-80 de lei, internet și televiziune 60-100 de lei, impozit local aproximativ 300-500 de lei pe an, asigurare obligatorie PAD 130 de lei pe an, asigurare facultativă 200-400 de lei pe an. Adaugă o rezervă lunară de 150-200 de lei pentru reparații proprii, pentru că într-un apartament la mâna a doua ceva se strică în primele 12 luni aproape întotdeauna.

Merită să ceri vânzătorului facturile pe ultimul an, nu doar pe ultima lună, iar pe cele de electricitate să le citești pe componente, nu doar la total; dacă nu ești sigur ce reprezintă fiecare linie, un ghid despre ce înseamnă fiecare rubrică de pe factura de energie electrică te ajută să separi consumul propriu-zis de tarifele de rețea și de taxele fixe, care nu depind de cât de econom ești. Această distincție este relevantă la cumpărare: dacă factura este mare din cauza consumului, poți interveni prin electrocasnice și iluminat; dacă este mare din cauza unei puteri contractate supradimensionate sau a unui abonament nepotrivit, ai o soluție administrativă simplă și ieftină.

Verificările juridice care nu se opresc la extrasul de carte funciară

Extrasul de carte funciară pentru autentificare, obținut de notar, arată proprietarul, sarcinile înscrise și eventualele notări de litigiu. Este necesar, dar nu suficient. Verifică suplimentar concordanța dintre suprafața din acte și cea reală, măsurând-o sumar; diferențele de 2-3 metri pătrați apar frecvent la apartamentele recompartimentate. Cere autorizația de construire și procesul-verbal de recepție dacă s-au făcut modificări structurale, pentru că o intervenție neautorizată la un perete portant rămâne răspunderea proprietarului actual și poate bloca vânzarea ulterioară.

Dacă apartamentul are un istoric de moșteniri, de partaje sau de vânzări succesive rapide, cere lanțul complet de acte de proprietate pe ultimii zece ani. Atenție și la contractele care produc efecte după preluare: dacă în apartament există un contract de furnizare pe un tarif dezavantajos sau cu clauze de durată minimă, situația se rezolvă, dar cu pași administrativi; procedura prin care afli cum schimbi furnizorul de energie electrică și ce se întâmplă cu contorul merită parcursă chiar în prima lună după mutare, împreună cu transcrierea tuturor utilităților pe numele tău, pe baza contractului de vânzare-cumpărare și a actului de identitate.

Cum transformi verificările în argument de negociere

Informația culeasă are valoare doar dacă o folosești la masa discuției. Nu negociezi cu impresii, ci cu costuri cuantificate. Formularea eficientă nu este „blocul e vechi”, ci „terasa nu a mai fost hidroizolată din 2009, iar cota-parte estimată pentru refacere este de aproximativ 4.000 de lei; propun ajustarea prețului cu această sumă”. Vânzătorii răspund mult mai bine la cifre verificabile decât la evaluări generale.

  • Restanțele asociației și lucrările deja votate, dar neexecutate, sunt cel mai puternic argument, pentru că sunt documentate în procese-verbale.
  • Termopanele vechi de peste 15 ani, centrala termică apropiată de finalul duratei de viață și instalația electrică pe conductor de aluminiu se traduc direct în devize pe care le poți solicita.
  • Costurile de tranzacție, adesea uitate, adaugă 2-4% peste preț: onorariu notarial, tarif de intabulare, comision de agenție acolo unde există, comision de analiză a dosarului bancar și evaluarea imobilului.
  • Un fond de reparații gol într-un bloc cu 45 de ani vechime justifică o rezervă proprie de cel puțin 5.000-7.000 de lei în primii doi ani.

În practică, un cumpărător care vine la negociere cu adeverința de la asociație, cu listele de întreținere pe iarnă și cu două devize orientative obține frecvent o reducere de 2-5% din prețul cerut sau, alternativ, acceptul vânzătorului de a suporta o lucrare înainte de predare. Diferența dintre cei care obțin astfel de concesii și cei care nu le obțin nu ține de talentul de negociator, ci de timpul investit în cele două-trei săptămâni dinaintea antecontractului. Este intervalul în care întrebările costă zero și răspunsurile valorează cât o vacanță sau cât un an de întreținere.

Citeste in continuare

Uncategorized

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Publicat

pe

De

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii

Pe scurt

  • Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
  • Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
  • Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
  • Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
  • Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
  • Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
  • Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
  • Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.

Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports

Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează

Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative

Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate

Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.

Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis

Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming

Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.

Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație

Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale

Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.

Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.

ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.

Prețuri și disponibilitate

Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.

Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.

Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.

Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.

Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.

Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.

Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.

Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.

Specificații

DenumirePredator XB253Q U1
Diagonală24.5”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime1920 x 1080 @ 1,000 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns0.3 ms (VRB Pro)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
DifuzoareNu se aplică
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90°
DenumirePredator X32 V3
Diagonală31.5”
Tip panouQD-OLED Penta Tandem™
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime3840 x 2160 @ 180 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăSemilucios
Timp de răspuns0.03 ms (GTG)
Raport de contrast1,500,000:1
LuminozitateÎn mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10%
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare10 biți
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică
DenumirePredator XB273K V7
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori95% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV275X P
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XZ340CKR P
Diagonală34″
Tip panouVA
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard: 5120 x 2160 la 180 Hz
DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XV275U Z2
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeMod standard:
DP: 2560 x 1440 la 275 Hz
HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD:
DP: 1920 x 1080 la 360 Hz
HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz
Mod HD:
DP: 1280 x 720 la 520 Hz
HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 500 niți; HDR1000
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori97% DCI-P3, 95% Adobe RGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă, cu mufă nedetașabilă
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV270U Z3
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90°
DenumireAcer ProDesigner PE270X P
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeDisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz
HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz
Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz
DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
Citeste in continuare

Ultimile stiri locale

Uncategorized10 ore inainte

AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026

AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând...

Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament
Uncategorized11 ore inainte

Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament

Prețul pe metru pătrat spune doar jumătate din poveste Într-un anunț imobiliar, singura cifră care ajunge de obicei la cumpărător...

Uncategorized11 ore inainte

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție...

Uncategorized12 ore inainte

Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România

București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas...

Rutina de îngrijire pe timp de tranziție: cum îți adaptezi produsele când se schimbă sezonul Rutina de îngrijire pe timp de tranziție: cum îți adaptezi produsele când se schimbă sezonul
Uncategorized16 ore inainte

Rutina de îngrijire pe timp de tranziție: cum îți adaptezi produsele când se schimbă sezonul

De ce pielea se comportă diferit când scade temperatura Trecerea de la vară la toamnă nu este doar o chestiune...

16 ore inainte

Sound of Fantasy, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrare liberă la concertele cu 300 de artiști

„Sound of Fantasy” are loc în 4 și 5 septembrie, de la ora 21:00, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrarea...

Uncategorized17 ore inainte

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în...

Uncategorizedo zi inainte

CBC crește gradul de digitalizare al campusului: actualizarea CBC App facilitează integrarea experienței angajaților în deciziile de administrare

Cluj-Napoca, 3 septembrie 2026 – Cluj Business Campus (CBC), proiect de real estate urban și workplace experience din Cluj-Napoca, dezvoltă o...

Uncategorized2 zile inainte

Dyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene

Dotată cu cameră, care identifică spațiile dintre dinți, curăță cu jet de apă, folosește tehnologia de curățare interdentară cu lichid,...

2 zile inainte

Canale online și Decizia CNA nr. 116/2026: criteriile pentru obligația de notificare

Un canal poate avea obligația de notificare numai dacă îndeplinește cumulativ criteriile și condițiile stabilite prin Decizia CNA nr. 116/2026....

Știrile Săptămânii