Uncategorized
Mai puțin timp pentru curățenie, mai mult timp pentru familie: Roborock lansează Qrevo Edge 2 în România
Conceput pentru locuințele cu copii și animale de companie, noul Roborock Qrevo Edge 2 combină curățarea eficientă, întreținerea automată și navigația inteligentă într-un format slim și ușor de integrat în viața de zi cu zi
București, România – 14 mai 2026 – În multe locuințe moderne, curățenia nu înseamnă doar praf pe podea. Înseamnă urme de lăbuțe, păr de animale, firimituri după mesele copiilor, obstacole lăsate prin casă și tot mai puțin timp liber pentru a le gestiona pe toate manual. Pentru familiile care își doresc o soluție simplă, eficientă și fără complicații, Roborock aduce în România noul Qrevo Edge 2 – un aspirator robot conceput pentru curățarea de zi cu zi, fără stres și fără întreținere constantă.
Noul model este gândit ca un companion de încredere pentru familiile active, oferind performanță echilibrată și funcții inteligente care simplifică rutina zilnică. În loc să pună accent exclusiv pe specificații și termeni tehnici, Qrevo Edge 2 urmărește să rezolve problemele reale dintr-o casă modernă: părul de animale care se încurcă în perii, murdăria acumulată în colțuri, spațiile greu accesibile sau obstacolele pe care robotul trebuie să le evite fără intervenția utilizatorului.
Sistemul Dual Anti-Tangle ajută la reducerea firelor de păr încurcate în perii, fiind ideal pentru locuințele cu animale de companie sau pentru familiile care folosesc aspiratorul zilnic. În același timp, puterea mare de aspirare și sistemul îmbunătățit de mop contribuie la îndepărtarea eficientă a murdăriei, petelor și prafului fin de pe podele și covoare.

Pentru familiile cu copii mici, igiena reprezintă o prioritate importantă. Qrevo Edge 2 include funcții dedicate pentru menținerea curățeniei și igienei în locuință, inclusiv spălarea mopurilor cu apă fierbinte și sisteme de uscare automată care ajută la reducerea bacteriilor și a mirosurilor neplăcute. Mopul îmbunătățit lasă mai puțină apă reziduală pe podea, contribuind la o experiență de curățare mai confortabilă în utilizarea de zi cu zi.
Noul model utilizează un sistem inteligent de evitare a obstacolelor care poate recunoaște și evita obiecte întâlnite frecvent într-o locuință activă, precum jucării, încălțăminte, cabluri sau obiecte pentru animale. Astfel, utilizatorii nu mai trebuie să pregătească fiecare cameră înainte de curățenie, iar experiența devine mai simplă și mai relaxată.
Designul slim de doar 7,98 cm îi permite robotului să ajungă mai ușor sub canapele, paturi sau mobilier jos, zone care sunt adesea dificil de curățat manual. În plus, funcțiile automate de întreținere reduc considerabil intervenția utilizatorului, transformând experiența într-una aproape complet autonomă.
Pentru utilizatorii cu animale de companie, aplicația Roborock oferă funcții suplimentare precum monitorizare video, identificarea animalelor și posibilitatea de apel video direct prin robot, pentru mai multă conectivitate și control chiar și atunci când utilizatorii nu sunt acasă.

Cu peste 15 milioane de utilizatori în mai mult de 170 de țări, Roborock s-a impus ca unul dintre cele mai de încredere branduri de aspiratoare robot la nivel global. Potrivit IDC, compania a ocupat din nou locul 1 la nivel mondial în 2025 atât după volumul livrărilor, cât și după cota de piață valorică, confirmând încrederea consumatorilor și relevanța produselor sale. În România, conform datelor GfK, Roborock se numără constant printre liderii pieței de aspiratoare robot după valoarea vânzărilor încă din 2020. Susținut de investiții de peste 280 de milioane de dolari în cercetare și dezvoltare și de o echipă în care mai mult de jumătate dintre angajați sunt ingineri, Roborock continuă să dezvolte tehnologii practice menite să simplifice viața de zi cu zi a familiilor moderne.
Roborock Qrevo Edge 2 va fi disponibil în România la prețul recomandat de 4.699 lei.
În perioada 14 – 21 mai, produsul beneficiază de o ofertă early bird exclusivă prin eMAG, unde utilizatorii pot obține o reducere de 300 lei folosind codul ROBOROCK, prețul promoțional ajungând la 4.399 lei.
Uncategorized
Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament
Prețul pe metru pătrat spune doar jumătate din poveste
Într-un anunț imobiliar, singura cifră care ajunge de obicei la cumpărător este prețul: 2.400 de euro pe metru pătrat într-un cartier din nordul Bucureștiului, 1.500 într-un oraș de provincie, 1.100 într-un bloc vechi dintr-un municipiu mic. Cifra aceasta este ușor de comparat și exact de aceea devine capcană. Două apartamente de 60 de metri pătrați, aflate la 300 de metri distanță unul de altul și cotate identic, pot avea diferențe de câteva mii de euro pe an în costuri reale de deținere. Diferența nu vine din finisaje, ci din starea blocului, din modul în care este administrată clădirea și din obligațiile financiare pe care le moștenești odată cu apartamentul.
Un exemplu concret ajută. Un apartament decomandat de 60 de metri pătrați, într-un bloc din anii ’80 neanvelopat, cu coloane de apă originale și cu o asociație care are restanțe la furnizorul de agent termic, poate genera facturi de întreținere de 700-900 de lei în lunile de iarnă, plus o cotă parte dintr-o reparație capitală la instalația de canalizare, care se împarte între proprietari și poate depăși 3.000 de lei de apartament. Același apartament, într-un bloc anvelopat, cu contorizare individuală și fond de reparații consistent, ajunge la 350-450 de lei iarna și nu îți aduce surprize în primii ani. Diferența anuală, de ordinul a 3.000-4.000 de lei, echivalează cu 3-5% din prețul unei locuințe de 70.000 de euro raportat la un orizont de zece ani. Nu este o sumă pe care să o ignori pentru că nu apare în anunț.
Documentele pe care le ceri înainte de a plăti avansul
Antecontractul se semnează, de regulă, cu un avans de 5-10% din preț, iar clauzele de dezicere sunt aproape întotdeauna asimetrice în defavoarea cumpărătorului: dacă te răzgândești, pierzi avansul. Prin urmare, verificările trebuie făcute înainte de semnătură, nu între antecontract și actul autentic. Vânzătorul serios nu se va opune, iar refuzul de a furniza documente este în sine o informație.
Cere adeverința de la asociația de proprietari din care rezultă că apartamentul nu are datorii la întreținere, cu dată recentă. Documentul este oricum obligatoriu la notar, dar dacă îl obții devreme afli dacă există restanțe și de ce mărime. Cere apoi ultimele trei-patru liste de plată afișate pentru scara respectivă, inclusiv una din ianuarie sau februarie, pentru că vara toate blocurile par ieftine. Solicită procesele-verbale ale ultimelor două adunări generale: acolo apar hotărârile privind lucrările votate, împrumuturile contractate de asociație și eventualele litigii. Multe dintre problemele pe care le vei plăti ulterior sunt deja consemnate acolo, cu ani înainte să se transforme în facturi.
Merită să discuți direct cu administratorul, nu doar cu agentul imobiliar. O conversație de zece minute despre cum se repartizează cheltuielile, cine face citirea contoarelor și dacă asociația are contabilitate în partidă dublă îți spune mai mult decât o vizionare de o oră; dacă nu ești familiarizat cu mecanismele de bază ale administrării unei locuințe în bloc, e util să înțelegi cel puțin ce este fondul de rulment, ce este fondul de reparații și de ce cele două nu se confundă. Fondul de rulment este un depozit de garanție, se recuperează la vânzare de la noul proprietar și se ridică de obicei la echivalentul unei întrețineri medii. Fondul de reparații este bani cheltuiți: dacă în cont sunt 2.000 de lei pentru un bloc cu 40 de apartamente, prima avarie serioasă se va traduce într-o cotizație extraordinară.
Starea tehnică a blocului, citită în 30 de minute
Nu ai nevoie de expertiză tehnică pentru a identifica principalele riscuri, ci de un traseu ordonat. Începe din subsol, dacă administratorul îți dă acces: coloanele de apă rece și caldă ruginite, urmele de umezeală pe pereți și izolația desprinsă de pe conducte anunță cheltuieli în următorii cinci ani. Continuă pe casa scării și uită-te la tavanul de la ultimul etaj, unde infiltrațiile de la terasă lasă pete inconfundabile. Verifică anul ultimei reparații la hidroizolație; dacă depășește 15 ani, e o lucrare care urmează.
Liftul are propria poveste financiară. O modernizare completă costă, în funcție de tipul de instalație, între 90.000 și 160.000 de lei, sumă împărțită la numărul de apartamente racordate. Într-o scară cu 20 de apartamente, asta înseamnă 5.000-8.000 de lei de proprietar, plătibili de obicei în tranșe. Întreabă când a fost înlocuit ultima dată și cere să vezi ultimul raport ISCIR. La fel de important este regimul de risc seismic: verifică lista clădirilor expertizate publicată de primărie și, dacă imobilul apare încadrat în clasa I sau II, ia în calcul că finanțarea bancară poate fi refuzată, iar revânzarea devine dificilă indiferent de cât de bine arată apartamentul pe interior.
Bugetul lunar real, calculat înainte de semnătură
Un calcul onest al costului lunar total pornește de la rată sau chirie și adaugă toate celelalte linii. Pentru un apartament de trei camere, într-un oraș mare, o structură realistă arată cam așa: întreținere 350-600 de lei, energie electrică 120-250 de lei, gaz în afara sezonului rece 40-80 de lei, internet și televiziune 60-100 de lei, impozit local aproximativ 300-500 de lei pe an, asigurare obligatorie PAD 130 de lei pe an, asigurare facultativă 200-400 de lei pe an. Adaugă o rezervă lunară de 150-200 de lei pentru reparații proprii, pentru că într-un apartament la mâna a doua ceva se strică în primele 12 luni aproape întotdeauna.
Merită să ceri vânzătorului facturile pe ultimul an, nu doar pe ultima lună, iar pe cele de electricitate să le citești pe componente, nu doar la total; dacă nu ești sigur ce reprezintă fiecare linie, un ghid despre ce înseamnă fiecare rubrică de pe factura de energie electrică te ajută să separi consumul propriu-zis de tarifele de rețea și de taxele fixe, care nu depind de cât de econom ești. Această distincție este relevantă la cumpărare: dacă factura este mare din cauza consumului, poți interveni prin electrocasnice și iluminat; dacă este mare din cauza unei puteri contractate supradimensionate sau a unui abonament nepotrivit, ai o soluție administrativă simplă și ieftină.
Verificările juridice care nu se opresc la extrasul de carte funciară
Extrasul de carte funciară pentru autentificare, obținut de notar, arată proprietarul, sarcinile înscrise și eventualele notări de litigiu. Este necesar, dar nu suficient. Verifică suplimentar concordanța dintre suprafața din acte și cea reală, măsurând-o sumar; diferențele de 2-3 metri pătrați apar frecvent la apartamentele recompartimentate. Cere autorizația de construire și procesul-verbal de recepție dacă s-au făcut modificări structurale, pentru că o intervenție neautorizată la un perete portant rămâne răspunderea proprietarului actual și poate bloca vânzarea ulterioară.
Dacă apartamentul are un istoric de moșteniri, de partaje sau de vânzări succesive rapide, cere lanțul complet de acte de proprietate pe ultimii zece ani. Atenție și la contractele care produc efecte după preluare: dacă în apartament există un contract de furnizare pe un tarif dezavantajos sau cu clauze de durată minimă, situația se rezolvă, dar cu pași administrativi; procedura prin care afli cum schimbi furnizorul de energie electrică și ce se întâmplă cu contorul merită parcursă chiar în prima lună după mutare, împreună cu transcrierea tuturor utilităților pe numele tău, pe baza contractului de vânzare-cumpărare și a actului de identitate.
Cum transformi verificările în argument de negociere
Informația culeasă are valoare doar dacă o folosești la masa discuției. Nu negociezi cu impresii, ci cu costuri cuantificate. Formularea eficientă nu este „blocul e vechi”, ci „terasa nu a mai fost hidroizolată din 2009, iar cota-parte estimată pentru refacere este de aproximativ 4.000 de lei; propun ajustarea prețului cu această sumă”. Vânzătorii răspund mult mai bine la cifre verificabile decât la evaluări generale.
- Restanțele asociației și lucrările deja votate, dar neexecutate, sunt cel mai puternic argument, pentru că sunt documentate în procese-verbale.
- Termopanele vechi de peste 15 ani, centrala termică apropiată de finalul duratei de viață și instalația electrică pe conductor de aluminiu se traduc direct în devize pe care le poți solicita.
- Costurile de tranzacție, adesea uitate, adaugă 2-4% peste preț: onorariu notarial, tarif de intabulare, comision de agenție acolo unde există, comision de analiză a dosarului bancar și evaluarea imobilului.
- Un fond de reparații gol într-un bloc cu 45 de ani vechime justifică o rezervă proprie de cel puțin 5.000-7.000 de lei în primii doi ani.
În practică, un cumpărător care vine la negociere cu adeverința de la asociație, cu listele de întreținere pe iarnă și cu două devize orientative obține frecvent o reducere de 2-5% din prețul cerut sau, alternativ, acceptul vânzătorului de a suporta o lucrare înainte de predare. Diferența dintre cei care obțin astfel de concesii și cei care nu le obțin nu ține de talentul de negociator, ci de timpul investit în cele două-trei săptămâni dinaintea antecontractului. Este intervalul în care întrebările costă zero și răspunsurile valorează cât o vacanță sau cât un an de întreținere.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România
București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas în evoluția companiei și lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul Provident, adresat clienților care preferă o experiență complet digitală.
Cu o limită reutilizabilă de până la 10.000 de lei, ProviCard poate fi accesat printr-un proces 100% online și administrat direct din aplicația ProviGo. Cardul oferă o perioadă de grație de până la 30 de zile, retrageri de numerar de la orice bancomat, curs valutar fără costuri suplimentare și rambursare flexibilă.

„ProviCard marchează o nouă etapă în evoluția portofoliului nostru. În ultimii ani, am extins constant modalitățile prin care clienții pot accesa produsele Provident, prin dezvoltarea parteneriatelor și lansarea ProviOnline, produsul nostru 100% digital. Acum, adăugăm pentru prima dată în portofoliul nostru un card de credit și continuăm să construim opțiuni pentru nevoi și comportamente financiare diferite. După 20 de ani, provocarea noastră nu este doar să rămânem relevanți pentru clienții care ne cunosc deja, ci să construim Provident și pentru următoarea generație de clienți”, spune Florin Bâlcan, Director General Provident Financial România.

ProviCard este adaptat pentru piața din România pornind de la experiența Poloniei, unde peste 230.000 de clienți folosesc deja acest card.
20 de ani de Provident în România
În două decenii, peste 1,4 milioane de români au fost clienți Provident, iar compania a acordat finanțări în valoare totală de peste 2 miliarde de euro. Astăzi, Provident deservește aproape 200.000 de clienți activi, iar aproape jumătate dintre aceștia locuiesc în mediul rural.
Profilul clientului s-a schimbat, însă, odată cu piața. Alături de clienții care aleg serviciul opțional la domiciliu, Provident deservește astăzi, prin ProviOnline și parteneriatele dezvoltate în ultimii ani, și o categorie de clienți cu un profil preponderent digital. Aceștia au o vârstă medie de 37 de ani și un venit mediu lunar de aproximativ 4.000 de lei.
ProviCard continuă această evoluție și aduce Provident mai aproape de noi categorii de clienți, care caută flexibilitate și o experiență digitală.
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCum alegi o agentie Amazon potrivită pentru afacerea ta
-
Afaceriacum 3 săptămâniHomemobili Timișoara: Mobilă de Lux cu o Gama Variată pentru Fiecare Stil și Preferință
-
Uncategorizedacum 2 luniMAREA DESCHIDERE NIBIRU, azi 16 IULIE! Delia, Puya și Mario, focuri de artificii și spectacol aviatic în prima seară
-
Viața în Aradacum 2 luniAm cumpărat patul The Duke pentru Luis și am înțeles ce înseamnă cu adevărat un produs premium pentru câini
-
Viața în Aradacum o lunăCOMUNICAT DE PRESĂ – Danove Auto dezvoltă o experiență completă pentru cumpărătorii de mașini rulate din România
-
Afaceriacum o lunăCum alegi parfumul potrivit pentru vară? Ingredientele care rezistă în sezonul cald
-
Afaceriacum 2 luniS-a lansat Selectat.ro, platforma care selectează ce merită să știi
-
Uncategorizedacum o lunăCum să îți ajustezi meniul fără să renunți la gustul mâncării
