Uncategorized
Xiaomi lansează seria Xiaomi 15T, care îmbină o optică remarcabilă cu tehnologie de ultimă generație și un design emblematic
Munchen, Germania, 24 septembrie 2025 – Xiaomi a dezvăluit astăzi cea mai recentă gamă de vârf de smartphone-uri, seria Xiaomi 15T, care include Xiaomi 15T și Xiaomi 15T Pro, în cadrul unui eveniment global de lansare desfășurat la München, Germania. Această lansare marchează o evoluție îndrăzneață a seriei Xiaomi T, care trece de la tehnologia de vârf și fotografia de top dedicate creatorilor de tendințe moderni, la un nivel superior de tehnologie mobilă, imagistică avansată și design rafinat.
Optică excepțională pentru imagini de nouă generație
Construită pentru o calitate vizuală superioară, seria Xiaomi 15T dispune de un sistem avansat de camere triple, proiectat în colaborare cu Leica, format dintr-o cameră principală, ultra-wide și teleobiectiv pe Xiaomi 15T și o cameră principală, ultra-wide și teleobiectiv Leica 5x Pro pe Xiaomi 15T Pro. Ambele sisteme de camere sunt concepute pentru a oferi rezultate impresionante într-o gamă largă de scenarii. Pentru o compoziție versatilă, atât Xiaomi 15T Pro, cât și Xiaomi 15T oferă distanțe focale multiple din care utilizatorii pot alege. Xiaomi 15T Pro acoperă distanțe focale de la 15 mm la 230 mm, în timp ce Xiaomi 15T oferă distanțe de la 15 mm la 92 mm pe cele trei camere din spate, permițând utilizatorilor să încadreze peisaje ample sau să apropie detaliile cu precizie.
La baza camerei principale de 50MP a seriei Xiaomi 15T se află un obiectiv optic Leica Summilux, care surprinde detalii excepționale cu o diafragmă ƒ/1.7 în versiunea de bază și o diafragmă ƒ/1.62 la varianta Pro. Pe lângă redarea detaliată, sunt generate culori vii și un contrast ridicat chiar și în condiții de lumină scăzută. Performanța este dusă și mai departe la Xiaomi 15T Pro, care dispune de un senzor de imagine Light Fusion 900 de înaltă specificație, cu o gamă dinamică ridicată de 13.5 EV, ce îmbunătățește semnificativ claritatea și acuratețea tonurilor.O premieră pentru Seria T, camera Leica 5x Pro telephoto debutează pe Xiaomi 15T Pro, oferind un zoom optic de 5x, un zoom la nivel optic de 10x și până la 20x Ultra Zoom – ideale pentru o gamă variată de cadre, de la peisaje ample până la detalii fine. Totodată, ambele dispozitive sunt echipate cu o cameră frontală de 32MP, dedicată selfie-urilor și apelurilor video.Alături de hardware-ul de ultimă generație al , seria integrează și Xiaomi AISP 2.0, noua platforma de fotografie computațională de ultimă generație a mărcii. Cu funcții precum PortraitLM 2.0 și ColorLM 2.0, Xiaomi AISP 2.0 ajută la rafinarea imaginilor, prin îmbunătățirea percepției profunzimii, a gamei tonale și a fidelității culorilor, rezultând fotografii mai naturale și mai realiste, cu o post-editare minimă necesară pentru ambele variante.

Aceste funcții sunt utile în special pentru Master Portrait, care îmbunătățește capabilitățile de portret ale generației anterioare, introducând efecte bokeh complet noi pentru luminile de fundal, cum ar fi Wide și Bubbles, oferind în același timp utilizatorilor posibilitatea de a ajusta individual efectele de diafragmă și distanța focală. În același timp, pentru a surprinde momente spontane, modul Leica street photography permite capturarea rapidă de pe ecranul de blocare. Aceasta oferă utilizatorilor acces la distanțe focale emblematice de 28 mm, 35 mm, 50 mm, 75 mm și, exclusiv pentru Xiaomi 15T Pro, 135 mm, ideal pentru prim-planuri.
În ceea ce privește videografia, seria Xiaomi 15T asigură capabilități de nivel profesional pentru creatori. Ambele modele acceptă înregistrare 4K la 30fps HDR10+ pe toate distanțe focale, asigurând consistența culorilor vibrante și a contrastului, indiferent de obiectivul utilizat. Mai mult, Xiaomi 15T Pro ridică ștacheta, suportând rezoluție 4K la 120fps de înaltă specificație pe camera principală, permițând utilizatorilor să producă clipuri cinematografice cu un control precis al cadrelor. Pentru post-producție, este disponibilă înregistrare Log 4K la 60fps pe 10 biți cu input LUT, oferind astfel o flexibilitate amplă în editare.
De la fotografie la videografie, sistemul de camere din seria Xiaomi 15T oferă o soluție completă pentru utilizatorii care își doresc control fără efort și rezultate memorabile, fie că surprind momente spontane, fie că realizează narațiuni atent compuse.

Conectivitate inovatoare, alături de un sistem de operare complet nou
Dincolo de imagistică, seria Xiaomi 15T introduce un salt în conectivitatea mobilă, redefinind modul în care utilizatorii rămân conectați în diverse medii. În centrul acestei inovații se află Xiaomi Astral Communication, o suită de tehnologii avansate, inclusiv debutul global al Xiaomi Offline Communication cu seria Xiaomi 15T.¹ Aceasta permite comunicarea vocală directă între dispozitivele din seria Xiaomi 15T pe distanțe de până la 1,9 km pentru Xiaomi 15T Pro și 1,3 km pentru Xiaomi 15T, chiar și fără semnal celular sau Wi-Fi.² Este ideală pentru medii deschise, cum ar fi jungle, deșerturi sau trasee montane îndepărtate, adăugând un nivel suplimentar esențial de fiabilitate atunci când rețelele tradiționale nu sunt disponibile.
Pentru o conectivitate stabilă și adaptivă în diverse condiții, Xiaomi Astral Communication include și tunerul Xiaomi Surge T1S, care utilizează flexibil semnalele GPS, Wi-Fi, Bluetooth și celulare. Acesta funcționează în tandem cu Super Antenna Array, care dispune de o antenă de înaltă performanță ce îmbunătățește conectivitatea celulară și AI Smart Antenna Switching, pentru a maximiza performanța semnalului. . Prin urmare, indiferent dacă utilizatorii transmit conținut în streaming, navighează sau se joacă, acest sistem integrat ajută la asigurarea unor conexiuni puternice și stabile.
Pe lângă tehnologia de comunicare, seria Xiaomi 15T va beneficia și cele mai noi tehnologii software, cu Xiaomi HyperOS 3.³ Conceput pentru a feri o experiență de utilizare îmbunătățită, Xiaomi HyperOS 3 își va face debutul global în seria Xiaomi 15T și va fi lansată cu capacități îmbunătățite de multitasking,³ lansarea mai rapidă ale aplicațiilor și elemente de interfață reproiectate, inclusiv ecrane de blocare, imagini de fundal, pictograme, widget-uri și chiar un design complet nou pentru notificări. În plus, inteligența la nivel de sistem prin Xiaomi HyperAI⁴ și interconectivitatea îmbunătățită între dispozitive vor contribui la creșterea productivității, permițând utilizatorilor să partajeze și să sincronizeze conținutul fără probleme.
Ecran mai mare, mai luminos și mai captivant
Completând hardware-ul puternic și soluțiile de conectivitate ale Seriei Xiaomi 15T, noul ecran oferă o claritate remarcabilă, culori vibrante și reprezintă cel mai mare display integrat până acum într-un smartphone Xiaomi Series. Acest ecran expansiv de 6,83 inchi este conceput pentru a îmbunătăți crearea de conținut, cititul și divertismentul prin imagini captivante.² În plus, cu o luminozitate maximă de până la 3200 niți, ecranul menține claritatea chiar și în lumină puternică, contribuind la asigurarea vizibilității într-o gamă largă de medii. Dincolo de acestea, rezoluția sa clară de 1,5K redă scenele cu o vivacitate și o acuratețe tonală excepționale, aducând fotografiile, videoclipurile și grafica la viață în detalii spectaculoase.Xiaomi 15T Pro duce experiența vizuală la un nivel și mai înalt, cu rame ultra-înguste de 1,5 mm pe toate cele patru laturi, posibile datorită tehnologiei LIPO.² Aceste rame sunt cu 27% mai subțiri decât generația anterioară,² permițând o experiență de afișare de la o margine la alta care face ca display-ul să pară mai mare, fără a crește dimensiunea generală a dispozitivului. În plus, ecranul Xiaomi 15T Pro beneficiază de o rată de reîmprospătare ultra-fluidă de până la 144Hz,⁵ ce asigură o derulare lină și interacțiuni mai rapide și mai receptive. Pentru a susține o utilizare confortabilă și prelungită, Xiaomi 15T Pro este echipat DC dimming la luminozitate maximă și tehnologii avansate de protecție a ochilor. La rândul său, Xiaomi 15T acceptă o rată de reîmprospătare fluidă de până la 120Hz pentru o derulare cursivă.⁶ Pentru a îmbunătăți și mai mult confortul vizual, încorporează o funcție de diminuare a intensității luminoase PWM de 3840Hz, care reduce eficient pâlpâirea ecranului, făcând afișajul mai confortabil pentru vizualizarea prelungită, în special în timpul cititului pe timp de noapte sau în medii cu lumină slabă.

Putere și autonomie
O experiență de afișare puternică necesită componente interne la fel de capabile. Seria Xiaomi 15T oferă performanțe robuste și o gestionare termică eficientă, pentru a satisface cerințele utilizatorilor de astăzi. Atât Xiaomi 15T, cât și Xiaomi 15T Pro se bazează pe o baterie de 5500 mAh, ce asigură putere susținută într-o carcasă subțire. În timp ce Xiaomi 15T Pro oferă flexibilitate de încărcare atât cu HyperCharge cu fir de 90 W, cât și cu HyperCharge wireless de 50 W,⁷ Xiaomi 15T dispune de HyperCharge de 67 W, pentru a asigura că utilizatorii se pot încărca rapid, fără timpi lungi de așteptare.⁸ În plus, fiind construită pentru longevitate, bateria poate păstra până la 80% din capacitate chiar și după 1.600 de cicluri de încărcare.² Terminalul poate porni în mai puțin de patru secunde atunci când bateria este descărcată complet,² după ce a fost conectat un încărcător.
Xiaomi 15T Pro rulează pe chipsetul MediaTek Dimensity 9400+, construit pe un proces de 3nm, în timp ce Xiaomi 15T este alimentat de MediaTek Dimensity 8400-Ultra. Ambele procesoare oferă o creștere a performanței CPU și GPU față de generația anterioară, asigurând o execuție fără probleme pentru o gamă largă de sarcini.²
Pe lângă performanța puternică, un sistem excelent de gestionare termică este esențial pentru a asigura confortul de lungă durată în timpul sesiunilor prelungite. În seria Xiaomi 15T, sistemul Xiaomi 3D IceLoop joacă un rol esențial. Spre deosebire de sistemele convenționale de răcire pasivă, care transferă lent căldura de la componentele interne la suprafața telefonului, sistemul Xiaomi 3D IceLoop separă eficient vaporii de lichid, având o proeminență 3D special concepută pentru procesor. Acest design ajută la direcționarea căldurii departe de sursele principale, cum ar fi SoC-ul, și la distribuirea uniformă a acesteia pe suprafața dispozitivului. Astfel, utilizatorii se pot bucura de performanță optimă și confort sporit în utilizare, chiar și în timpul sarcinilor solicitante.
Design emblematic și durabilitate
Toată această performanță de ultimă generație este integrată într-un design rafinat și premium, care reflectă angajamentul constant al Xiaomi pentru eleganță, durabilitate și confort în utilizare. Spatele și capacul bateriei unificate din fibră de sticlă ale seriei Xiaomi 15T formează un exterior perfect, în timp ce rama plată se aliniază principiilor designului modern. Marginile ușor rotunjite completează estetica sofisticată, oferind o prindere confortabilă.
Seria Xiaomi 15T nu numai că are un aspect și o senzație premium, dar oferă și o durabilitate sporită. Aceasta începe cu ecranul Corning® Gorilla® Glass 7i, care oferă o rezistență la zgârieturi cu 100% îmbunătățită față de generația anterioară,² și se extinde la un spate durabil din fibră de sticlă, îmbinând stilul cu durabilitatea. Ambele modele au fost modernizate pentru a rezista acum la adâncimi de până la 3 metri apă dulce,² fiind certificate pentru rezistență la apă și praf IP68.⁹
Distins de varianta de bază, Xiaomi 15T Pro este construit dintr-un aliaj de aluminiu 6M13 de înaltă rezistență, oferind protecție sporită împotriva căderilor și integritate structurală. Opțiunile sale de culoare includ Black, Gray și luxosul Mocha Gold,¹⁰ conceput pentru utilizatorii care apreciază detaliile deosebite și rezistența. Între timp, Xiaomi 15T va fi disponibil în Black, Gray și remarcabilul Rose Gold,¹⁰ o culoare creată pentru utilizatorii care apreciază stilul modern și eleganța subtilă.
Preț și disponibilitate¹⁴
Toate variantele Xiaomi 15T Pro și 15T sunt disponibile pe www.mi.com/ro. În plus, diferite variante de culoare și capacitate sunt, de acum, disponibile în rețelele Orange, Vodafone, Telekom, Digi, eMag, Altex și Flanco.
Xiaomi 15T Pro este disponibil la prețurile recomandate de:
- 12GB + 1T, 4.699 lei
- 12GB + 512GB, 4.299 lei
- 12GB + 256GB, 3.799 lei
Xiaomi 15T este disponibil la prețurile recomandate de:
- 12GB + 512GB, 3.299 lei
- 12GB + 256GB, 2.999 lei
Xiaomi 15T Pro este disponibil în trei variante de culoare: Black, Gray, Mocha Gold¹⁰
Xiaomi 15T este disponibil în trei variante de culoare: Black, Gray, Rose Gold¹⁰
În plus, beneficiile suplimentare oferiti utilizatorilor includ:
- Trei luni gratuite pentru Google AI Pro
- Trei luni gratuite pentru YouTube Premium
- Trei rate fără dobândă
- O înlocuire gratuită a ecranului în termen de șase luni
- O reparație în afara garanției, cu manoperă gratuită, în termen de 12 luni
- 24 de luni de servicii exclusive pentru clienții VIP.
Mai mult, exclusiv pe www.mi.com/ro, utilizatorii primesc și cadouri atunci când adaugă alte produse alături de Xiaomi 15T:
- Pentru achiziții de încă 99,99 lei, Xiaomi 90W HyperCharge Combo
- Pentru achiziții de încă 100 de lei, Redmi Pad 2 8 + 256 GB
- Pentru achiziții de încă 299,99 lei, Xiaomi Band 10 Glimmer Edition
- Pentru achiziții de încă 569,99 lei, Xiaomi OpenWear Stereo Pro
- Pentru achiziții de încă 599,99 lei, Xiaomi Watch S4 41mm
Și alături de Xiaomi 15T Pro:
- Pentru achiziții de încă 99,99 lei, Xiaomi 90W HyperCharge Combo
- Pentru achiziții de încă 100 de lei, Xiaomi Pad 7 8 + 128 GB
- Pentru achiziții de încă 299,99 lei, Xiaomi Band 10 Golden Edition
- Pentru achiziții de încă 569,99 lei, Xiaomi OpenWear Stereo Pro
- Pentru achiziții de încă 599,99 lei, Xiaomi Watch S4 41mm
Specificații sumare Xiaomi 15T și Xiaomi 15T Pro
| Xiaomi 15T | Xiaomi 15T Pro | |
| Design | · Dimensions: 163.2mm x 78.0mm x 7.50mm²· Weight: 194g²· Colors: Black, Gray, Rose Gold¹⁰· IP68 water and dust resistance⁹ | · Dimensions: 162.7mm x 77.9mm x 7.96mm²· Weight: 210g²· Colors: Black, Gray, Mocha Gold¹⁰· IP68 water and dust resistance⁹ |
| Camera | · Leica VARIO-SUMMILUX 1:1.7-2.2/15-46 ASPH.· Leica 23mm main camerao 50MP, ƒ/1.7, OISo Light Fusion 800 image sensoro 2.0μm 4-in-1 Super Pixelo 23mm equivalent focal length· Leica 46mm telephoto camerao 50MP, ƒ/1.9o 46mm equivalent focal length· Leica 15mm ultra-wide camerao 12MP, ƒ/2.2o 120° FOV· Front camerao 32MP, ƒ/2.2, 90° FOVo 21mm equivalent focal length· Leica street photography· Master Portrait· Xiaomi AISP 2.0· AI Creativity Assistant⁴· Rear camera video recordingo HDR10+ across focal lengthso LUT parameterso 4K video recording at 30fps, 60fpso 1080p HD video recording at 30fps, 60fpso 720p HD video recording at 30fps | · Leica VARIO-SUMMILUX 1:1.62-3.0/15-115 ASPH.· Leica 23mm main camerao 50MP, ƒ/1.62, OISo Light Fusion 900 image sensoro 2.4μm 4-in-1 Super Pixelo 23mm equivalent focal length· Leica 115mm super telephoto camerao 50MP, ƒ/3.0, OISo 115mm equivalent focal length· Leica 15mm ultra-wide camerao 12MP, ƒ/2.2o 120° FOV· Front camerao 32MP, ƒ/2.2, 90° FOVo 21mm equivalent focal length· Leica street photography· Master Portrait· Xiaomi AISP 2.0· AI Creativity Assistant⁴· Rear camera video recordingo HDR10+ across focal lengthso LUT parameterso 8K video recording at 30fpso 4K video recording at 30fps, 60fps, 120fpso 1080p HD video recording at 30fps, 60fpso 720p HD video recording at 30fps |
| Performance | · MediaTek Dimensity 8400-Ultra· 4nm manufacturing processo CPU: Up to 3.25GHzo GPU: Mali-G720o NPU: NPU 880· LPDDR5X memory + UFS 4.1 storage¹¹o 12GB + 256GB / 12GB + 512GB¹¹· Xiaomi Offline Communication¹· Xiaomi 3D IceLoop System· Powered by Xiaomi HyperOS | · MediaTek Dimensity 9400+· 3nm manufacturing processo CPU: Up to 3.73GHzo GPU: Immortalis-G925 MC12o NPU: NPU 890· LPDDR5X memory + UFS 4.1 storage¹¹o 12GB + 256GB/ 12GB + 512GB/ 12GB + 1TB¹¹· Xiaomi Offline Communication¹· Xiaomi 3D IceLoop System· Powered by Xiaomi HyperOS |
| Display | · 6.83-inch 120Hz eye-care display⁶o Corning® Gorilla® Glass 7io 3200 nits peak brightnesso AMOLEDo 447 ppi, 2772 x 1280o Up to 480Hz touch sampling rateo DCI-P3 color gamuto Up to 3840Hz PWM dimming· HDR10+, Dolby Vision®· TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified, TÜV Rheinland Flicker Free Certified, TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified | · 6.83″ 144Hz eye-care display⁵o Corning® Gorilla® Glass 7io 3200 nits peak brightnesso AMOLEDo 447 ppi, 2772 x 1280 resolutiono Up to 480Hz touch sampling rateo DCI-P3 color gamuto DC dimming· HDR10+, Dolby Vision®· TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified, TÜV Rheinland Flicker Free Certified, TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified |
| Battery & Charging | · 5500mAh (typ) battery· 67W HyperCharge⁸ | · 5500mAh (typ) battery· 90W wired HyperCharge⁷ · 50W wireless HyperCharge⁷ |
| Audio | · Dual speakers· Dolby Atmos®· Hi-Res and Hi-Res Wireless certification | · Dual speakers· 3-mic array· Dolby Atmos®· Hi-Res and Hi-Res Wireless certification |
| Connectivity | · Wi-Fi 6E capability¹²· Dual SIM (nano SIM + nano SIM or nano SIM + eSIM or eSIM + eSIM)¹³· Supports NFC· Bluetooth® 6.0· Bands:o GSM: 2/3/5/8o WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19o LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66/71o LTE TDD: B38/40/41/42/48o 5G SA: n1/2/3/5/7/8/12/20/26/28/38/40/41/48/66/71/75/77/78o 5G NSA: n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/71/75/77/78 | · Wi-Fi 7 capability¹²· Dual SIM (nano SIM + nano SIM or nano SIM + eSIM or eSIM + eSIM)¹³· Supports NFC· Bluetooth® 6.0, Dual-Bluetooth· Bands:o GSM: 2/3/5/8o WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19o LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66/71o LTE TDD: B38/39/40/41/42/48o 5G SA: n1/2/3/5/7/8/12/20/25/26/28/38/40/41/48/66/71/75/77/78o 5G NSA: n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/71/75/77/78 |
Note
¹ Comunicarea offline Xiaomi va fi disponibilă prin OTA începând cu 24 septembrie 2025. Disponibilitatea funcției și programul de lansare OTA pot varia în funcție de țară. Comunicarea offline Xiaomi necesită o cartelă SIM și un cont Xiaomi conectat pentru a funcționa. Aceasta acceptă apeluri vocale pe o rază de până la 1,9 km între două dispozitive Xiaomi 15T Pro și 1,3 km între dispozitive Xiaomi 15T în medii deschise, neobstrucționate. Calitatea reală a apelurilor poate varia în funcție de condițiile de mediu. Vă rugăm să consultați experiența dumneavoastră reală. Această funcție nu este concepută sau destinată apelurilor de urgență sau de salvare a vieții.
² Date testate de Xiaomi Internal Labs, rezultatele reale pot varia.
³ Xiaomi HyperOS 3 va fi disponibil prin OTA începând cu sfârșitul lunii octombrie 2025 în anumite regiuni. Disponibilitatea și programul de lansare pot varia în funcție de regiune. Vă rugăm să consultați site-ul oficial local pentru mai multe informații.
⁴ Disponibilitatea funcțiilor AI poate varia în funcție de versiunea software-ului, aplicații, limbi și regiuni. Vă rugăm să consultați site-ul oficial pentru mai multe informații. De asemenea, este necesară o conexiune la internet. Răspunsurile pot varia în funcție de context.⁵ Ecranul acceptă o rată maximă de reîmprospătare de 144Hz. Rata de reîmprospătare a ecranului poate fi ușor diferită în funcție de interfețele aplicațiilor și de calitatea imaginii jocului. Vă rugăm să consultați experiența reală.
⁶ Ecranul acceptă o rată maximă de reîmprospătare de 120Hz. Rata de reîmprospătare a ecranului poate fi ușor diferită în funcție de interfețele aplicațiilor și de calitatea imaginii jocului. Vă rugăm să consultați experiența reală.
⁷ Vă rugăm să consultați vânzătorul local cu privire la disponibilitatea adaptoarelor de alimentare din cutie. Se recomandă utilizarea unui adaptor de alimentare Xiaomi de 90W sau mai mare pentru încărcarea cu fir. Încărcătorul wireless se vinde separat.
⁸ Vă rugăm să consultați vânzătorul local cu privire la disponibilitatea adaptoarelor de alimentare din cutie. Se recomandă utilizarea unui adaptor de alimentare Xiaomi de 67W sau mai mare.
⁹ Dispozitivul este certificat ca fiind rezistent la apă și praf exclusiv în condiții specifice de laborator care nu corespund condițiilor normale de utilizare. Garanția nu acoperă daunele provocate de lichide cauzate de alte condiții decât cele de testare. Protecția împotriva pătrunderii se poate deteriora din cauza uzurii, a deteriorării fizice și/sau a dezasamblării necesare pentru reparații. Pentru mai multe informații, vă rugăm să consultați site-ul oficial Xiaomi.
¹⁰ Disponibilitatea culorilor poate varia între piețe.
¹¹ Spațiul de stocare și memoria RAM disponibile sunt mai mici decât memoria totală din cauza stocării sistemului de operare și a software-ului preinstalat pe dispozitiv.
¹² Capacitatea Wi-Fi 6E/Wi-Fi 6/Wi-Fi 7 poate varia în funcție de disponibilitatea regională și de suportul rețelei. Conectivitatea Wi-Fi (inclusiv benzile de frecvență Wi-Fi, standardele Wi-Fi și alte caracteristici, așa cum sunt ratificate în specificațiile standardului IEEE 802.1) poate varia în funcție de disponibilitatea regională și de suportul rețelei locale. Funcția poate fi adăugată prin OTA atunci când și unde este cazul.
¹³ Cartela Dual SIM poate varia în funcție de disponibilitatea regională. Utilizarea unei cartele eSIM necesită un abonament de servicii wireless. Acest abonament de servicii poate fi supus anumitor restricții de utilizare privind schimbarea furnizorilor de servicii și roaming (chiar și după expirarea contractului). Disponibilitatea cartelei eSIM poate varia în funcție de țară/regiune și operator. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să contactați operatorul. ¹⁴ Prețurile pentru diferite piețe pot varia din cauza TVA-ului, a taxelor și a altor factori.
xxx
Despre Xiaomi Corporation
Xiaomi Corporation a fost fondată în aprilie 2010 și este listată pe Piața Principală a Bursei de Valori din Hong Kong din 9 iulie 2018 (1810.HK). Xiaomi este o companie de electronice de consum și producție inteligentă, având în centrul activității sale smartphone-uri și dispozitive inteligente interconectate printr-o platformă IoT.
Având ca viziune „Să fim prieteni cu utilizatorii și cea mai cool companie în inimile lor”, Xiaomi urmărește constant inovația, o experiență de utilizare de înaltă calitate și eficiența operațională. Compania creează în mod constant produse uimitoare, la prețuri corecte, pentru ca toți oamenii din lume să se poată bucura de o viață mai bună prin tehnologie inovatoare.
Xiaomi este una dintre cele mai importante companii de smartphone-uri la nivel global. În iunie 2025, numărul utilizatorilor activi lunar (MAU) a ajuns la aproximativ 731,2 milioane (inclusiv smartphone-uri și tablete) la nivel mondial. De asemenea, compania a creat una dintre cele mai mari platforme AIoT (Inteligență Artificială + Internet of Things) pentru consumatori, atingând aproximativ 989,1 milioane de dispozitive inteligente conectate la platforma sa (cu excepția smartphone-urilor, laptopurilor și tabletelor), până la data de 30 iunie 2025. În octombrie 2023, Xiaomi și-a actualizat strategia la ecosistemul inteligent „Human × Car × Home”, integrând perfect dispozitivele personale, produsele smart home și automobilele. Xiaomi plasează mereu omul în centrul strategiei sale și este dedicată furnizării unor experiențe complete și perfect interconectate.
Produsele Xiaomi sunt prezente în peste 100 de țări și regiuni din întreaga lume. În iulie 2025, Xiaomi a fost inclusă pentru al șaptelea an consecutiv în clasamentul Fortune Global 500, pe locul 297.
Xiaomi este parte componentă a indicilor Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index și Hang Seng China 50 Index.
Uncategorized
AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026
AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.
„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”
Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED
În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.
AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.
Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.
Experimentează inovația la standul AGON by AOC
Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.
În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).
În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.
Preț și disponibilitate
Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.
Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.
1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.
Uncategorized
Ce verifici la bloc și la asociație înainte să semnezi antecontractul pentru un apartament
Prețul pe metru pătrat spune doar jumătate din poveste
Într-un anunț imobiliar, singura cifră care ajunge de obicei la cumpărător este prețul: 2.400 de euro pe metru pătrat într-un cartier din nordul Bucureștiului, 1.500 într-un oraș de provincie, 1.100 într-un bloc vechi dintr-un municipiu mic. Cifra aceasta este ușor de comparat și exact de aceea devine capcană. Două apartamente de 60 de metri pătrați, aflate la 300 de metri distanță unul de altul și cotate identic, pot avea diferențe de câteva mii de euro pe an în costuri reale de deținere. Diferența nu vine din finisaje, ci din starea blocului, din modul în care este administrată clădirea și din obligațiile financiare pe care le moștenești odată cu apartamentul.
Un exemplu concret ajută. Un apartament decomandat de 60 de metri pătrați, într-un bloc din anii ’80 neanvelopat, cu coloane de apă originale și cu o asociație care are restanțe la furnizorul de agent termic, poate genera facturi de întreținere de 700-900 de lei în lunile de iarnă, plus o cotă parte dintr-o reparație capitală la instalația de canalizare, care se împarte între proprietari și poate depăși 3.000 de lei de apartament. Același apartament, într-un bloc anvelopat, cu contorizare individuală și fond de reparații consistent, ajunge la 350-450 de lei iarna și nu îți aduce surprize în primii ani. Diferența anuală, de ordinul a 3.000-4.000 de lei, echivalează cu 3-5% din prețul unei locuințe de 70.000 de euro raportat la un orizont de zece ani. Nu este o sumă pe care să o ignori pentru că nu apare în anunț.
Documentele pe care le ceri înainte de a plăti avansul
Antecontractul se semnează, de regulă, cu un avans de 5-10% din preț, iar clauzele de dezicere sunt aproape întotdeauna asimetrice în defavoarea cumpărătorului: dacă te răzgândești, pierzi avansul. Prin urmare, verificările trebuie făcute înainte de semnătură, nu între antecontract și actul autentic. Vânzătorul serios nu se va opune, iar refuzul de a furniza documente este în sine o informație.
Cere adeverința de la asociația de proprietari din care rezultă că apartamentul nu are datorii la întreținere, cu dată recentă. Documentul este oricum obligatoriu la notar, dar dacă îl obții devreme afli dacă există restanțe și de ce mărime. Cere apoi ultimele trei-patru liste de plată afișate pentru scara respectivă, inclusiv una din ianuarie sau februarie, pentru că vara toate blocurile par ieftine. Solicită procesele-verbale ale ultimelor două adunări generale: acolo apar hotărârile privind lucrările votate, împrumuturile contractate de asociație și eventualele litigii. Multe dintre problemele pe care le vei plăti ulterior sunt deja consemnate acolo, cu ani înainte să se transforme în facturi.
Merită să discuți direct cu administratorul, nu doar cu agentul imobiliar. O conversație de zece minute despre cum se repartizează cheltuielile, cine face citirea contoarelor și dacă asociația are contabilitate în partidă dublă îți spune mai mult decât o vizionare de o oră; dacă nu ești familiarizat cu mecanismele de bază ale administrării unei locuințe în bloc, e util să înțelegi cel puțin ce este fondul de rulment, ce este fondul de reparații și de ce cele două nu se confundă. Fondul de rulment este un depozit de garanție, se recuperează la vânzare de la noul proprietar și se ridică de obicei la echivalentul unei întrețineri medii. Fondul de reparații este bani cheltuiți: dacă în cont sunt 2.000 de lei pentru un bloc cu 40 de apartamente, prima avarie serioasă se va traduce într-o cotizație extraordinară.
Starea tehnică a blocului, citită în 30 de minute
Nu ai nevoie de expertiză tehnică pentru a identifica principalele riscuri, ci de un traseu ordonat. Începe din subsol, dacă administratorul îți dă acces: coloanele de apă rece și caldă ruginite, urmele de umezeală pe pereți și izolația desprinsă de pe conducte anunță cheltuieli în următorii cinci ani. Continuă pe casa scării și uită-te la tavanul de la ultimul etaj, unde infiltrațiile de la terasă lasă pete inconfundabile. Verifică anul ultimei reparații la hidroizolație; dacă depășește 15 ani, e o lucrare care urmează.
Liftul are propria poveste financiară. O modernizare completă costă, în funcție de tipul de instalație, între 90.000 și 160.000 de lei, sumă împărțită la numărul de apartamente racordate. Într-o scară cu 20 de apartamente, asta înseamnă 5.000-8.000 de lei de proprietar, plătibili de obicei în tranșe. Întreabă când a fost înlocuit ultima dată și cere să vezi ultimul raport ISCIR. La fel de important este regimul de risc seismic: verifică lista clădirilor expertizate publicată de primărie și, dacă imobilul apare încadrat în clasa I sau II, ia în calcul că finanțarea bancară poate fi refuzată, iar revânzarea devine dificilă indiferent de cât de bine arată apartamentul pe interior.
Bugetul lunar real, calculat înainte de semnătură
Un calcul onest al costului lunar total pornește de la rată sau chirie și adaugă toate celelalte linii. Pentru un apartament de trei camere, într-un oraș mare, o structură realistă arată cam așa: întreținere 350-600 de lei, energie electrică 120-250 de lei, gaz în afara sezonului rece 40-80 de lei, internet și televiziune 60-100 de lei, impozit local aproximativ 300-500 de lei pe an, asigurare obligatorie PAD 130 de lei pe an, asigurare facultativă 200-400 de lei pe an. Adaugă o rezervă lunară de 150-200 de lei pentru reparații proprii, pentru că într-un apartament la mâna a doua ceva se strică în primele 12 luni aproape întotdeauna.
Merită să ceri vânzătorului facturile pe ultimul an, nu doar pe ultima lună, iar pe cele de electricitate să le citești pe componente, nu doar la total; dacă nu ești sigur ce reprezintă fiecare linie, un ghid despre ce înseamnă fiecare rubrică de pe factura de energie electrică te ajută să separi consumul propriu-zis de tarifele de rețea și de taxele fixe, care nu depind de cât de econom ești. Această distincție este relevantă la cumpărare: dacă factura este mare din cauza consumului, poți interveni prin electrocasnice și iluminat; dacă este mare din cauza unei puteri contractate supradimensionate sau a unui abonament nepotrivit, ai o soluție administrativă simplă și ieftină.
Verificările juridice care nu se opresc la extrasul de carte funciară
Extrasul de carte funciară pentru autentificare, obținut de notar, arată proprietarul, sarcinile înscrise și eventualele notări de litigiu. Este necesar, dar nu suficient. Verifică suplimentar concordanța dintre suprafața din acte și cea reală, măsurând-o sumar; diferențele de 2-3 metri pătrați apar frecvent la apartamentele recompartimentate. Cere autorizația de construire și procesul-verbal de recepție dacă s-au făcut modificări structurale, pentru că o intervenție neautorizată la un perete portant rămâne răspunderea proprietarului actual și poate bloca vânzarea ulterioară.
Dacă apartamentul are un istoric de moșteniri, de partaje sau de vânzări succesive rapide, cere lanțul complet de acte de proprietate pe ultimii zece ani. Atenție și la contractele care produc efecte după preluare: dacă în apartament există un contract de furnizare pe un tarif dezavantajos sau cu clauze de durată minimă, situația se rezolvă, dar cu pași administrativi; procedura prin care afli cum schimbi furnizorul de energie electrică și ce se întâmplă cu contorul merită parcursă chiar în prima lună după mutare, împreună cu transcrierea tuturor utilităților pe numele tău, pe baza contractului de vânzare-cumpărare și a actului de identitate.
Cum transformi verificările în argument de negociere
Informația culeasă are valoare doar dacă o folosești la masa discuției. Nu negociezi cu impresii, ci cu costuri cuantificate. Formularea eficientă nu este „blocul e vechi”, ci „terasa nu a mai fost hidroizolată din 2009, iar cota-parte estimată pentru refacere este de aproximativ 4.000 de lei; propun ajustarea prețului cu această sumă”. Vânzătorii răspund mult mai bine la cifre verificabile decât la evaluări generale.
- Restanțele asociației și lucrările deja votate, dar neexecutate, sunt cel mai puternic argument, pentru că sunt documentate în procese-verbale.
- Termopanele vechi de peste 15 ani, centrala termică apropiată de finalul duratei de viață și instalația electrică pe conductor de aluminiu se traduc direct în devize pe care le poți solicita.
- Costurile de tranzacție, adesea uitate, adaugă 2-4% peste preț: onorariu notarial, tarif de intabulare, comision de agenție acolo unde există, comision de analiză a dosarului bancar și evaluarea imobilului.
- Un fond de reparații gol într-un bloc cu 45 de ani vechime justifică o rezervă proprie de cel puțin 5.000-7.000 de lei în primii doi ani.
În practică, un cumpărător care vine la negociere cu adeverința de la asociație, cu listele de întreținere pe iarnă și cu două devize orientative obține frecvent o reducere de 2-5% din prețul cerut sau, alternativ, acceptul vânzătorului de a suporta o lucrare înainte de predare. Diferența dintre cei care obțin astfel de concesii și cei care nu le obțin nu ține de talentul de negociator, ci de timpul investit în cele două-trei săptămâni dinaintea antecontractului. Este intervalul în care întrebările costă zero și răspunsurile valorează cât o vacanță sau cât un an de întreținere.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
-
Uncategorizedacum 2 săptămâniCum alegi o agentie Amazon potrivită pentru afacerea ta
-
Afaceriacum 3 săptămâniHomemobili Timișoara: Mobilă de Lux cu o Gama Variată pentru Fiecare Stil și Preferință
-
Viața în Aradacum 2 luniAm cumpărat patul The Duke pentru Luis și am înțeles ce înseamnă cu adevărat un produs premium pentru câini
-
Afaceriacum o lunăCum alegi parfumul potrivit pentru vară? Ingredientele care rezistă în sezonul cald
-
Viața în Aradacum o lunăCOMUNICAT DE PRESĂ – Danove Auto dezvoltă o experiență completă pentru cumpărătorii de mașini rulate din România
-
Afaceriacum 2 luniS-a lansat Selectat.ro, platforma care selectează ce merită să știi
-
Uncategorizedacum o lunăCum să îți ajustezi meniul fără să renunți la gustul mâncării
-
Afaceriacum o lună
Motivele pentru care ai nevoie de societati cooperative agricole din Romania
